W domach prywatnych do rozbijania mięsa na kotlety wykorzystywany jest klasyczny tłuczek. Nie jest to narzędzie skomplikowane w obsłudze. Jednak w dużych lokalach gastronomicznych czy sklepach mięsnych, gdzie każdego dnia przygotowuje się setki kotletów, używanie tłuczka mija się z celem. Jedynym rozwiązaniem są w tej sytuacji specjalne kotleciarki do mięsa. 

Kotleciarki do mięsa - urządzenia niezbędne w profesjonalnej gastronomii
fot. materiały partnera

Jak działają kotleciarki do mięsa?

Kotleciarki do mięsa to sprzęt gastronomiczny pozwalający na zmiękczanie mięsa, ale bez jednoczesnego naruszania jego struktury. Płaty są szybko nacinane przy pomocy stekownicy. Dlatego finalnie mają odpowiednią wielkość i grubość. 

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Mięso wkłada się do otworu wlotowego górnego. Potem trafia ono w dół, gdzie wałki tnące nieco je nacinają. Na tym etapie odbywa się także jego spulchnianie, które można wielokrotnie powtarzać. Mięso przepuszcza się przez kotleciarkę pod różnymi kątami. Powstaje idealny kotlet, który można poddać dalszej obróbce. 

Kotleciarki do mięsa i ich zastosowanie praktyczne

Klasyczne kotleciarki np. https://gastromix.pl/3178-kotleciarki zazwyczaj są nazywane maszynami do rozbijania schabowych kotletów. Jednak w rzeczywistości przy ich pomocy przygotowywać można także inne rodzaje mięsa. 

W przypadku kotleciarek najlepiej sprawdzają się mięsa twarde o dość rozciągliwej konsystencji – steki, schaby wieprzowe czy karkówki wołowe. Kotleciarka nie rozgniata włókien mięsa, ale je nacina i zmiękcza. Dlatego mięso w czasie smażenia nie rozpada się i nie traci swojej formy. Klasyczna kotleciarka kiepsko radzi sobie jednak z indykiem czy kurczakiem. Te mięsa są mniej twarde i tutaj sięgnąć trzeba dodatkowo po specjalne wałki ugniatające do kotleciarki. 

Kiedy warto kupić kotleciarkę do mięsa?

Kotleciarki do mięsa są na co dzień wykorzystywane wszędzie tam, gdzie przygotowuje się duże ilości potraw mięsnych (bitków, steków, kotletów). Dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu i energii. Przy okazji to sposób na zwiększenie wydajności pracy. 

Przy okazji kotleciarki poprawiają soczystość mięsa po obróbce cieplnej i nadają mu wyjątkowe walory smakowe. Tego typu urządzenia pracują zaskakująco cicho i nie są zbyt trudne w obsłudze. Zazwyczaj produkowane są ze stali nierdzewnej odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Mają też specjalne zabezpieczenia. Dlatego kotleciarki są sprzętami bardzo bezpiecznymi. Trudno dziwić się temu, że spotkać je można w wielu restauracjach, na stołówkach czy w sklepach mięsnych.

- REKLAMA -