Sterylizacja jest niezwykle ważnym procesem, który musi być realizowany w każdym gabinecie medycznym lub kosmetycznym. Jej celem jest skuteczne usunięcie wszelkich mikroorganizmów. Zabieg ten wykonuje się w specjalnym urządzeniu – autoklawie przy wykorzystaniu torebek do sterylizacji. Co warto o nich wiedzieć? W jaki sposób należy je stosować? Przeczytaj nasz artykuł, a uzyskasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Do czego służą torebki do sterylizacji i jak ich używać? Sprawdzamy
fot. sklep.gamajp.pl

Czym są torebki do sterylizacji?

Torebki do sterylizacji to specjalne woreczki, które mogą być foliowo-papierowe lub w całości wykonane z folii. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez trudu można je dopasować do wielkości sterylizowanych narzędzi. Dużą popularnością cieszą się modele, które z jednej strony posiadają pasek kleju, co ułatwia ich wygodne zamknięcie. W przypadku wyboru innych rodzajów torebek musisz zamknąć je za pomocą zgrzewarki – tylko wtedy całkowicie zabezpieczysz zawartość.

Wszystkie torebki do sterylizacji wyposażone są w pasek, który po przeprowadzeniu procesu sterylizacji zmienia swój kolor. Warto mieć jednak na uwadze, iż nie daje to gwarancji, że cały zabieg przebiegł poprawnie. Jest to jedynie potwierdzenie, że został przeprowadzony od początku do końca. Pamiętaj, aby pilnować okresu ważności torebek – po jego upływie używanie produktów nie będzie skuteczne!

Jak używać torebek do sterylizacji?

Jak już wiesz, woreczki do sterylizacji przeznaczone są do autoklawu, czyli profesjonalnego urządzenia do sterylizacji. Wybrane narzędzia lub przedmioty, takie jak np. szczypce, kleszcze, pęsety czy rurki musisz umieścić w torebce, następnie usunąć nadmiar powietrza i zamknąć ją zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Tak przygotowany pakiet umieść w urządzeniu, pamiętając o tym, aby go nie przepełniać. Musisz mieć na uwadze, aby układać torebki odpowiednimi stronami, tj. stroną foliową do foliowej i papierową do papierowej. Po zakończonej sterylizacji pozostaw je do momentu całkowitego wyschnięcia — i gotowe!

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz