Polsko-niemiecka kancelaria prawna chce wesprzeć pracowników transgranicznych. Zgłosiła swoją ofertę poprzez Lubuski Bank Informacji Pomocowej. Usługi na rzecz pracowników chce świadczyć bezpłatnie. – poinformował Urząd Wojewódzki.
– Polscy pracownicy świadczący pracę na terenie Niemiec znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Mam ogromną ilość sygnałów od osób, które zostały w zasadzie bez środków do życia – pisze Beata Pawlak-Alechno w ofercie.
Na bardzo konkretną pomoc mogą liczyć osoby świadczące pracę na terenie Niemiec, które aktualnie znalazły się w trudnym położeniu. Kancelaria prawna Vis Legis Polska-Niemcy od lat zajmuje się problematyką prawną w przestrzeni polsko-niemieckiej i świadczy pomoc naszym rodakom w tym zakresie. Mecenas Beata Pawlak-Alechno – właścicielka Kancelarii zgłosiła się bezpośrednio do marszałek Elżbiety Anny Polak po tym, jak otrzymała ogromną ilość sygnałów od osób, które w związku z zaistniałą sytuacją zostały praktycznie bez środków do życia. Z powodu bariery językowej nie są w stanie uzyskać żadnych informacji czy porady.
Z uwagi na przygraniczne położenie, jako region mamy największą liczbę pracowników dotkniętych obostrzeniami w związku z przekroczeniem granic. To właśnie również o tę grupę osób został rozszerzony obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zabieg ten w zasadzie spowodował wyłączenie tej grupy osób z aktywności zawodowej. Owszem – jak podkreśla mecenas Beata Pawlak-Alechno – zarówno rząd federalny Niemiec, jak i rządy poszczególnych landów (głównie z Saksonii i Brandenburgii) wdrożyły w ekspresowym tempie narzędzia skierowane dla pracodawców Niemieckich zatrudniających pracowników z Polski, Czech, jednak w przeważającej części są to sytuacje, z których polski pracownik skorzystać nie może.
Porad i informacji można szukać pod nr tel. +48 604 514 046.
Adwokaci – służbie zdrowia
W ramach Lubuskiego Banku Informacji Pomocowej swoje usługi prawne bezpłatnie zaoferowały także:
- Kancelaria Adwokacka, adwokat Anna Pawlikowska, tel. 695 589 530, annpawlik@poczta.onet.pl – pomoc prawna w nagłych przypadkach
- Okręgowa Rada Adwokacka w Zielonej Górze, tel. 68 411 40 89
Adwokaci gotowi są do udzielania pomocy prawnej i wsparcia pracownikom służby zdrowia w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i jej skutkami w sferze praw i obowiązków. Pomoc może zostać udzielona w formie telefonicznej lub elektronicznej.