W województwie lubuskim prowadzone są intensywne działania zmierzające do utworzenia nowych rezerwatów przyrody w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”. W okresie od czerwca do połowy sierpnia br., na terenie województwa odbyły się wizje terenowe, mające na celu ocenę obszarów zaproponowanych przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie i Zielonej Górze do objęcia ochroną.

100 rezerwatów na 100-lecie LP: Lubuskie na dobrej drodze do zwiększenia powierzchni obszarów chronionych
fot. RDOŚ Gorzów Wlkp./Gov.pl

Od czerwca br. specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze, przeprowadzili szczegółowe wizje terenowe obszarów leśnych zaproponowanych do objęcia ochroną w ramach inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”. Obejmowały one tereny należące do Nadleśnictw Rzepin, Sulęcin, Międzyrzecz, Kłodawa, Bogdaniec, Torzym, Nowa Sól i Przytok.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Wszystkie analizowane obszary przeszły pozytywnie weryfikację terenową, co otwiera drogę do kolejnych etapów procesu. Dzięki temu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim planuje jeszcze w sierpniu rozpocząć konsultacje społeczne dotyczące pierwszej grupy rezerwatów.

Inicjatywa „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych” ma na celu nie tylko ochronę przyrody, ale również edukację społeczeństwa na temat wartości przyrodniczych naszego kraju. Nowe rezerwaty przyrody w Lubuskiem to szansa na ochronę cennych siedlisk roślinnych i zwierzęcych, które często są zagrożone działalnością człowieka. Dzięki powołaniu rezerwatów możliwe będzie zachowanie różnorodności biologicznej oraz zapewnienie odpowiednich warunków do życia wielu gatunków roślin i zwierząt.

- REKLAMA -

Komentarze