Wielka woda zmierza do województwa lubuskiego, a pierwsza z zmierzy się z nią Nowa Sól, gdzie fala kulminacyjna jest przewidywana na niedzielę. Wcześniej w czwartek do powiatu krośnieńskiego dotarła fala kulminacyjna z Bobru, powodując wylanie rzeki w miejscowości Stary Raduszec, gdzie zalane zostało boisko piłkarskie. Do Odry w powiecie krośnieńskim wpada także Nysa Łużycka, co dodatkowo zwiększa poziom wód. Obecnie trwa wzmacnianie wałów w miejscowościach Kosarzyn i Łomy w gminie Gubin.
Policja apeluje do mieszkańców, aby nie utrudniali pracy służbom, jeśli nie mogą aktywnie pomóc. Na drodze prowadzącej do wałów w Kosarzynie obowiązuje zakaz wjazdu, z wyjątkiem mieszkańców, służb oraz osób pracujących przy umacnianiu wałów. Nieprzestrzeganie tego zakazu utrudnia sprawne przemieszczanie się służb. Policja przypomina także o zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, a za jego złamanie grozi kara do 5 tysięcy złotych. Władze apelują, by zamiast nagrywać filmy i robić zdjęcia, skupić się na własnym bezpieczeństwie.
W Krośnie Odrzańskim do odwołania obowiązuje zakaz przejazdu ciężarówek przez tymczasowy most na Odrze. Ograniczenie to nie dotyczy dostaw do lokalnych sklepów oraz przedsiębiorców z powiatu krośnieńskiego.
Wielka woda w Lubuskim: Fala kulminacyjna na Odrze zmierza do Nowej Soli
Fala powodziowa zmierza do województwa lubuskiego, a pierwsza z wysoką wodą zmierzy się Nowa Sól, gdzie fala kulminacyjna jest przewidywana na niedzielę. Oczekuje się, że poziom wody w poniedziałek rano wyniesie 673 cm. W prace zabezpieczające silnie zaangażowane są służby, w tym żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Otyniu, podczas wzmacniania wałów, doszło do wypadku, w którym jeden z mieszkańców doznał obrażeń nogi. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, jednak szybko powrócił, by dalej pomagać przy pracach przeciwpowodziowych.
W piątek w Nowej Soli odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczył premier Donald Tusk, wojewoda lubuski Marek Cebula oraz przedstawiciele służb, wojska i inspekcji.
– Lubuskie pozostaje gotowe na dalsze wyzwania związane z powodzią, a służby są w pełni przygotowane do działania. – zapewnił wojewoda, Marek Cebula.
Wielka woda w Lubuskim: alarm powodziowy w 6 powiatach
Wojewoda wprowadził alarm powodziowy dla powiatów wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, krośnieńskiego, słubickiego i gorzowskiego. W związku z trudną sytuacją w niektórych miejscach wprowadzono także ograniczenia w ruchu drogowym.
Od niedzieli w Słubicach ograniczony będzie wjazd dla osób spoza powiatu, a ruch tranzytowy przez most do Frankfurtu nad Odrą został wstrzymany. Kierowcy będą kierowani na przejście graniczne w Świecku.
Na lubuskim odcinku Odry poziom wody jest niebezpiecznie wysoki, a tendencja wzrostowa utrzymuje się. W sobotę, 21 września, o godzinie 16 w Nowej Soli poziom wody wyniósł 531 cm, w Cigacicach 445 cm, a w Słubicach 414 cm.