↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

W Żarach odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 20. rocznicę odsłonięcia obelisku poświęconego jego pamięci. Uczestniczył w nich wojewoda Władysław Dajczak.

Żary: Uroczystości upamiętniające w 40. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego
fot. LUW/Portal Gov.pl

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez biskupa Tadeusza Lityńskiego w żarskim Kościele Farnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Życie Prymasa Tysiąclecia jest ciągle aktualną nauką tego na czym polega miłość do Boga, bliźniego i Ojczyzny – mówił w czasie kazania ksiądz biskup.  

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk upamiętniający kardynała Stefana Wyszyńskiego by złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Zgromadziliśmy się tu w ważnym dla Polaków dniu, w 40. rocznicę śmierci wielkiego Polaka kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rok 2021 został ustanowiony przez parlament rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rokiem rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja. W tym czasie, nazywanym ogólnie 230 lat polskiego patriotyzmu chcemy dostrzegać wydarzenia i rodaków, którzy  dążyli do tego by Polska była wolna i niepodległa – mówił wojewoda Władysław Dajczak podkreślając, że wierność Polaków wobec kościoła w czasie komunizmu to wielka zasługa prymasa Wyszyńskiego.

W obchodach uczestniczył dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Reczek oraz przedstawiciele stowarzyszenia Civitas Christiana wraz z prezesem Karolem Irmlerem. Stowarzyszenie przygotowało wystawę „Rodzina Bogiem silna” prezentowaną w tym czasie. Wydarzenie odbyło się przy udziale kampanii honorowej wystawionej przez 34. Brygadę Kawalerii Pancernej z Żagania.

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego rozpoczął się w maju 1989 roku i trwał 30 lat. Zakończył się 2 października 2019 roku. Uroczystość beatyfikacji odbędzie się 12 września. Prymasowi Tysiąclecia przysługuje tytuł „Czcigodnego Sługi Bożego”.

- REKLAMA -