Każdy organizm potrzebuje witamin, które gwarantują prawidłowy rozwój. To samo dotyczy krów mlecznych, charakteryzujących się wysokim potencjałem produkcyjnym. Wykorzystanie go w pełni jest możliwe, jeśli hodowca zapewni zwierzętom dobrostan. Należy zatem zadbać o właściwe żywienie i dostarczenie krowom mlecznym witamin. Jakie są niezbędne? Kiedy należy je podawać? Wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Najważniejsze witaminy dla krów mlecznych – o których powinien pamiętać hodowca?
Materiał promocyjny partnera – fot. mojahodowla.pl

Kiedy należy stosować witaminy dla krów mlecznych?

Utrzymanie stada w dobrej kondycji jest gwarancją pozytywnych wyników produkcyjnych. Konieczna jest do tego właściwie zbilansowana dieta, która dostarczy krowom mlecznym niezbędnej ilości składników odżywczych, mineralnych i witamin. Niestety nawet odpowiednio skomponowane pożywienie może nie być wystarczające, szczególnie jeśli chodzi o pokrycie zapotrzebowania na witaminy. Ich niedobory mogą być fatalne w skutkach – każda z nich bowiem spełnia określoną funkcję w organizmie.

Zobacz:   Jakie podkolanówki warto wybrać dla dziewczynki? Podpowiadamy

Witaminy dla krów mlecznych powinieneś podawać nie tylko dlatego, by uniknąć ich niedoborów. Udowodniono, że wysokowydajne bydło może przyjmować przekraczające dzienne zapotrzebowanie dawki witamin, szczególnie w okresach większej produktywności lub rozrodu. To niezwykle ważne także dla zapewnienia zdrowia krowom karmiącym i ich młodym.

Jakie witaminy dla krów mlecznych warto podawać?

Rynek oferuje kompleksy witamin dla bydła mlecznego, które możesz podawać krowom w formie płynnej, razem z wodą. Takie mieszanki znajdziesz np. e-sklepie Moja Hodowla. Suplementacja nie wymaga konsultacji z weterynarzem – jako hodowca sam decydujesz o zasadności podawania witamin. Ważne jedynie, abyś przestrzegał zaleceń producenta. W kompleksie znajdziesz takie witaminy, jak:

  • witamina A – zapewnia właściwy rozwój i jest cenna w okresie rozrodu dla krowy oraz młodego cielaka, wspiera także odporność;
  • witamina D – ważna w okresie rozrodu, wspiera rozwój kości;
  • witaminy z grupy B – wspierają prawidłowy rozwój i pracę niemal wszystkich układów wewnętrznych, wspomagają radzenie sobie ze stresem;
  • witamina E – naturalny przeciwutleniacz;
  • witamina K – wspiera krwiotwórczość.
Zobacz:   Dlaczego Twój biznes nie może obejść się bez sklepu internetowego?

Pokrycie zapotrzebowania na witaminy sprzyja wzrostowi wydajności mlecznej, a także warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać jego potencjał produkcyjny.