Szafy sterownicze to podstawowy element instalacji wodnych i elektrycznych. Zapewniają bezpieczeństwo pracy urządzeń, pozwalają na bezobsługowe sterowanie nimi, a także informują o ewentualnej awarii. Stoisz przed wyborem szafy i nie wiesz, która będzie najlepsza? Podpowiadamy, czym powinna charakteryzować się wysokiej jakości automatyka.

Zobacz, czym powinna charakteryzować się wysokiej jakości automatyka (szafy sterownicze)
fot. materiały partnera

Szafy sterownicze – niezawodna automatyka

Zastanawiasz się, po czym poznać, że szafa sterownicza jest wysokiej jakości? Otóż przy zakupie musisz przede wszystkim zwrócić uwagę czy urządzenie posiada certyfikaty potwierdzające jego jakość oraz zgodność z obowiązującymi normami. Powinna ona mieć wysoką wytrzymałość mechaniczną, ochronę przed wnikaniem wody i pyłu, a także odporność na korozję. Zanim wybierzesz szafę, dowiedz się także, jakie opinie ma wśród klientów dany sprzedawca. Niezawodną automatykę, m.in. szafy sterownicze znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://sklep-prawm.pl/szafy-sterownicze. Co ważne, istnieje możliwość zaprojektowania przez firmę szafy dostosowanej do Twoich potrzeb.

Zobacz:   Jak wybrać i gdzie kupić najlepsze kosiarki bijakowe? Znamy odpowiedź!

Obudowa szaf sterowniczych

W przypadku szaf sterowniczych duże znaczenie ma jakość obudowy. Powinna ona nie pozwalać na wnikanie kurzu, wilgoci czy też różnego rodzaju ciał stałych. Oprócz tego ważna jest ochrona przed ewentualnym porażeniem. Przed zakupem automatyki upewnij się, czy jest ona przystosowana do danych warunków pracy i czy ma wysoką klasę szczelności. Pamiętaj, że nieco inne standardy obowiązują w przypadku szaf sterowniczych umieszczanych w budynku, a inne dla szaf, które mają znajdować się na zewnątrz.

Wyposażenie szafy sterowniczej

Efektywne i bezpieczne działanie szafy sterowniczej wymaga odpowiedniego wyposażenia. Jest ono zależne oczywiście od przeznaczenia szafy, Twoich potrzeb i oczekiwań. Przykładowo, niektóre szafy informują o awarii za pomocą sygnałów świetlnych lub/i dźwiękowych, z kolei inne mają możliwość wysłania sms-a z powiadomieniem.

Zobacz:   Jak wybrać i gdzie kupić najlepsze kosiarki bijakowe? Znamy odpowiedź!

Wewnętrzne wyposażenie szafy stanowią m.in. przekaźniki elektryczne, falowniki, styczniki, a także sterowniki np. PLC. Każdy z tych elementów powinien być dostosowany do specyfiki pracy i zadań szafy sterowniczej. Wpływ na wyposażenie szafy ma też ilość oraz moc obsługiwanych urządzeń.

Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w środku szafy. W związku z tym wszystkie znajdujące się w jej wnętrzu urządzenia i materiały muszą być odpowiednio rozmieszczone. W przypadku wielopoziomowej zabudowy konieczne jest zastosowanie skutecznego chłodzenia lub grzania.

Jak dbać o szafę sterowniczą?

Jeśli zależy Ci na tym, aby automatyka, w tym szafy sterownicze, działała poprawnie i bezpiecznie, musisz odpowiednio o nią zadbać. Ważna jest przede wszystkim lokalizacja szafy. Upewnij się, że nie będzie ona znajdować się w sąsiedztwie urządzeń emitujących gorące powietrze. Poza tym niekiedy należy zastosować mechaniczną wentylację. Jeśli szafa znajduje się na zewnątrz lub w miejscu o dużej wilgotności powietrza, konieczne może być jej ogrzewanie.

Zobacz:   Jak wybrać i gdzie kupić najlepsze kosiarki bijakowe? Znamy odpowiedź!

Szafy sterownicze są bezobsługowe i nie wymagają szczególnej konserwacji. Pamiętaj jednak, aby w przypadku szaf z akumulatorem sprawdzać co jakiś czas jego stan. Poza tym zawsze bierz pod uwagę dodatkowe zalecenia producenta.

Wybór szafy sterowniczej nie jest łatwy. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki, z pewnością uda Ci się znaleźć wysokiej jakości szafę. Aby posłużyła Ci jak najdłużej, nie zapomnij o odpowiedniej konserwacji.

Komentarze