Rekomendacje i plany działań na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa w regionie – były tematem posiedzenia lubuskiego sztabu kryzysowego z udziałem Zarządu Województwa Lubuskiego, prezydentów Zielonej Góry i Gorzowa, szefów szpitali i stacji pogotowia ratunkowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, a także dyrektorów departamentów merytorycznych Urzędu Marszałkowskiego.
Lubuski sztab kryzysowy spotkał się na wideokonferencji
W spotkaniu – które odbywało się w formie wideokonferencji – uczestniczył Zarząd Województwa z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński i dyrektor ds. lecznictwa Antoni Ciach, a także m.in. prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego Katarzyna Łasińska, szefowa biura lubuskiego Związku Wojewódzkiego OSP Elżbieta Olga Polak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze Marcin Mańkowski, szefowa Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze Marzena Plucińska, a także dyrektorzy departamentów merytorycznych Urzędu Marszałkowskiego.
– Poprosiłam wszystkie służby zajmujące się nie tylko zarządzaniem kryzysowym gdyż sytuacja jest dynamiczna – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Pewne działania już podjęliśmy, podobnie jak prezydenci miast. Musimy wypracować propozycje i wnioski do naszego samorządowego planu kryzysowego, podjąć działania oraz przygotować wnioski i postulaty do rządu. Od kilku dni jako region inicjowaliśmy działania, które rząd teraz wprowadza, choć nie obyło się bez początkowych problemów.
Marszałek poinformowała o decyzji w sprawie zmian w budżecie państwa, otrzymanej 10 marca. Dotyczyła przekazania 5 mln zł dla lubuskich szpitali na walkę koronawirusem. – Dzisiaj przekazujemy pieniądze szpitalom. Wystąpiliśmy też o przyspieszenie drugiej transzy, by można było działać – poinformowała. – Wciąż jednak brakuje środków na zabezpieczenie personelu w środki ochrony osobistej. Pracownicy szpitala boją się pracować w kontakcie z chorymi. Czekamy także na gotowość NFZ do wypłaty szpitalowi 1/12 ryczałtu. Po to, żeby szpital miał możliwość dokonania pilnych zakupów, bo niektóre oddziały nie realizują działań planowych. Słabym punktem jest długie oczekiwanie na diagnostykę, żeby laboratorium było także w Zielonej Górze. Udało się to osiągnąć w Szczecinie, który ma już swoje laboratorium.
Prezes Marek Działoszyński poinformował o bieżących działaniach szpitala: – Sprzęt ochrony indywidualnej dla personelu wystarczy nam na kilka dni. Ale uruchamiamy produkcję, bo mamy szwalnię i maseczki możemy produkować sami. Zwłaszcza, że ceny mocno poszybowały – powiedział prezes. – Sprzęt, który cały czas kupujemy, musimy uruchomić i będziemy potrzebowali na rozruch, to ok. 10 proc. wartości sprzętu. Chcemy też uruchomić monitoring w związku ze zwiększonym obłożeniem pacjentów, którego się spodziewamy. To także będzie generować większe koszty. A ponadto uruchomiliśmy rejestrator rozmów, gdyż z różnymi sytuacjami się spotykamy. Mamy przestoje finansowe, nie dostaliśmy środków w ramach ryczałtu, o które wnioskowaliśmy. Jeśli z powodu braku personelu nie będziemy mogli realizować planowych działań, to będziemy również ponosić straty. Do tego dochodzi teraz zamknięcie przedszkoli, szkół i żłobków, co może wpłynąć na ograniczenie personelu medycznego w pracy.
Na posiedzeniu uzgodniono, że najważniejsze obecnie problemy do rozwiązania to:
- stworzenie laboratorium diagnostycznego w Szpitalu Uniwersyteckim
- zakup sprzętu do ochrony osobistej dla personelu szpitalnego
- brak wypłat ryczałtu przez NFZ
- opieka przedszkolna dla lekarzy i personelu szpitala w związku z zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków
Ustalono też następujący plan działań, możliwych do realizacji w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, którego celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów samorządu województwa i urzędu:
- Informowanie, uspokajanie pracowników, studzenie emocji. Rozpowszechnianie zasad BHP w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa.
- Odwołanie szkoleń, konferencji, spotkań (przejście na telekonferencje).
- Zapewnienie aby pomieszczenia zwłaszcza publiczne były czyste i higieniczne (klamki, wyłączniki, przyciski, klawiatury, biurka były dezynfekowane).
- Ograniczenie obsługi klientów (minimalizacja kontaktów z klientami).
- Zaprzestanie obsługi klientów w sposób tradycyjny (przejście na kanały elektroniczne).
- Zapewnienie funkcjonowania urzędu tylko do niezbędnych usług kluczowych.
- Delegowanie pracowników do innych zadań (w przypadku gdy będzie brakowało pracowników na danym stanowisku).
- Praca zdalna (zmniejszenie stanów osobowych pracowników pracujących jednocześnie) Praca w systemie rotacyjnym.