Od początku kryzysu powodziowego, żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (12WBOT) nieprzerwanie niosą wsparcie w walce z powodzią w regionach najbardziej zagrożonych przez żywioł. Działania brygady obecnie skupiają się głównie w województwie lubuskim, obejmując takie miejscowości jak Szprotawa, Małomice, Żagań oraz Krosno Odrzańskie. Żołnierze 12.WBOT pracują również na terenie województwa dolnośląskiego, wspierając działania 16 Dolnośląskiej Brygadą Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi z 12WBOT niosą wsparcie w walce z powodzią
Materiały prasowe. Terytorialsi z 12WBOT niosą wsparcie w walce z powodzią – fot. 12BLP/12WBOT

W Szprotawie i Małomicach głównym zadaniem był transport 150 000 worków na piasek, a także umacnianie wałów przeciwpowodziowych, aby zabezpieczyć miejscowości przed napływającą wodą . W Żaganiu żołnierze wspierali ewakuację archiwum Prokuratury Rejonowej, które znajdowało się w zagrożonym rejonie. W Krośnie Odrzańskim brygada realizowała prace zabezpieczające, w tym układanie worków z piaskiem oraz montaż nowoczesnego Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej MSOP, mającego na celu zminimalizowanie skutków powodzi.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

W ciągu doby, w działaniach bierze udział około 170 żołnierzy brygady. Jak podkreślają przedstawiciele 12WBOT, kluczowym elementem skuteczności była ścisła współpraca z innymi służbami, takimi jak Policja, Państwowa Straż Pożarna (PSP), Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), samorządami lokalnymi oraz z mieszkańcami zagrożonych rejonów.

Akcja trwa od samego początku kryzysu i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie istniała potrzeba wsparcia lokalnych społeczności – informuje dowództwo 12 Brygady. Pomimo trudności, efektem dotychczasowych działań było zabezpieczenie terenów położonych w pobliżu rzek i cieków wodnych, co pozwoliło ograniczyć ryzyko powodzi oraz ochronić dobytek mieszkańców.

Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację związaną z powodzią, przewidywane jest dalsze dysponowanie sił i środków w zagrożonych rejonach.

- REKLAMA -

Komentarze