Sytuacja powodziowa w powiecie nowosolskim z godziny na godzinę staje się coraz trudniejsza. Służby oraz mieszkańcy nieustannie pracują nad zabezpieczeniem wałów przeciwpowodziowych. Fala kulminacyjna w powiecie nowosolskim ma dotrzeć dzisiejszej nocy. – Na terenie województwa lubuskiego nie odnotowaliśmy przypadków przerwania wałów ani przelewania się wody. Pojawiają się podsiąki, które są na bieżąco monitorowane – poinformował Sławomir Pawlak z biura wojewody lubuskiego w rozmowie z TVN24.
Fala kulminacyjna w powiecie nowosolskim: Kluczowa będzie niedzielna noc
Trudna sytuacja panuje w Gminie Siedlisko, gdzie mieszkańcy miejscowości Dębianka i Radocin zostali poinformowani o możliwości ewakuacji do pobliskiej szkoły. Oczekuje się, że fala kulminacyjna w powiecie nowosolskim dotrze do tych miejscowości około północy.
W Otyniu burmistrz Barbara Wróblewska poinformowała o możliwości ewakuacji mieszkańców czterech miejscowości: Przysiółka Borki, Modrzycy oraz kilku ulic w Otyniu i Bobrownikach. Ewentualna ewakuacja zostanie ogłoszona przez pracowników urzędu i służby podległe Gminie.
Gmina Sulechów apeluje o pomoc w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w Pomorsku, gdzie potrzebni są ochotnicy oraz materiały, takie jak sznurek do wiązania worków. Sznurek można dostarczać bezpośrednio na wały.
Śledź aktualną sytuacją powodziową w regionie w naszej relacji na żywo.
Utrudnienia drogowe w regionie
Fala kulminacyjna w powiecie nowosolskim powoduje liczne utrudnienia drogowe. W sobotę zamknięto kilka ulic w Nowej Soli oraz drogi w jej okolicach. Asp. Justyna Sęczkowska-Sobol z nowosolskiej policji poinformowała, że powodem jest przelewająca się woda. W mieście zamknięto m.in. ul. Żwirki i Wigury oraz Aleję Wolności na odcinku od ul. Południowej do ul. Moniuszki, a także drogi z Nowej Soli w kierunku Stanów i drogę wojewódzką nr 315 prowadzącą do Przyborowa.
Zamknięta została także droga wojewódzka nr 325 prowadząca do przeprawy promowej w Gminie Siedlisko, a dostęp do niej mają tylko osoby biorące udział w akcji przeciwpowodziowej.
Stary most kolejowy w Stanach jest zamknięty dla pieszych i rowerzystów, a zakaz poruszania się dotyczy również odcinka trasy Kolej na Rower od skrzyżowania w Bobrownikach do mostu.
Od godziny 18:30 zamknięty został również most w Cigacicach, a ruch na skrzyżowaniu Zawada-Jany jest regulowany przez policję. Przejazd mają jedynie pojazdy służb oraz te przewożące materiały do umocnień wałów.
Minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, podczas niedzielnej konferencji prasowej poinformował, że wszystkie pociągi Intercity kursujące ze Szczecina do Wrocławia są obecnie kierowane trasą okrężną przez Poznań. Ruch na głównej trasie został wstrzymany w godzinach porannych z powodu zagrożenia powodziowego.
Powódź w Lubuskiem na żywo. Śledź naszą relację o aktualnej sytuacji powodziowej w regionie.
Wody Polskie uruchomiły całodobowy numer telefoniczny 22 470 10 01, pod którym można zgłaszać potrzeby związane z pilnymi pracami wzdłuż Odry. Zgłoszenia będą przyjmowane przez całą dobę, a terenowe zespoły natychmiast podejmą interwencje. W Nowej Soli działa z kolei telefon zarządzania kryzysowego: 68 459 03 22 pod którym można zgłaszać wszelkie zagrożenia.
Policja i Straż Pożarna przypominają o zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych oraz wprowadzeniu strefy zakazu lotów nad korytem Odry, obejmującej również paralotnie, szybowce oraz latawce.