W środę, 31 maja, podczas rutynowego patrolu służb granicznych w rejonie mostu granicznego w Słubicach, została zatrzymana grupa cudzoziemców usiłująca nielegalnie przekroczyć granicę polsko-niemiecką.

Grupa cudzoziemców zatrzymana podczas nielegalnego przekraczania granicy polsko-niemieckiej
Grupa cudzoziemców zatrzymana podczas nielegalnego przekraczania granicy polsko-niemieckiej -fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku podczas rutynowego patrolu w rejonie mostu granicznego w Słubicach zatrzymali do kontroli drogowej dwa pojazdy – osobowy i dostawczy – na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcami tych pojazdów okazali się 23-letni Uzbek oraz 28-letni Kirgiz, a w ich samochodach znajdowała się grupa czterech Afgańczyków.

Po przeprowadzeniu szybkiego wywiadu przez funkcjonariuszy SG, kierowcy przyznali się do tego, że mieli dostarczyć Afgańczyków do Słubic, za co mieli otrzymać wynagrodzenie w wysokości od 1 tys. do 1,5 tys. dolarów amerykańskich. Jednak po sprawdzeniu dokumentów, okazało się, że pasażerowie nie mieli przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski.

Zobacz:   W czwartek 28.09. zawyją syreny alarmowe w lubuskich miastach. Dlaczego i co to znaczy?

Słubice: Grupa cudzoziemców zatrzymana podczas nielegalnego przekraczania granicy

W związku z powyższym, obcokrajowcy zostali zatrzymani za usiłowanie nielegalnego przekroczenia polsko-niemieckiej granicy, a wobec nich wszczęto postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Grupa cudzoziemców przyznała się do zarzucanych im czynów i zdecydowała się skorzystać z prawa do dobrowolnego poddania się karze, która wynosiła 3 miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy zostali objęci dozorem Straży Granicznej.

Kierowcy pojazdów, Kirgiz i Uzbek, zostali zatrzymani i postawiono im zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy polsko-niemieckiej przez migrantom. Obywatel Kirgistanu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy zgodnie z decyzją sądu, natomiast wobec obywatela Uzbekistanu nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.

Zobacz:   Obwodnica Słubic staje się rzeczywistością - jest podpis ministra, wkrótce ruszą prace przygotowawcze

Za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Polski grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Komentarze