Seria włamań do domów jednorodzinnych w Zielonej Górze i okolicznych miejscowościach zakończyła się zatrzymaniem dwóch mężczyzn podejrzanych o popełnienie tych przestępstw. Jak ustalili śledczy, sprawcy mogli działać również w innych częściach kraju. Na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu obu podejrzanych na okres trzech miesięcy.

Seria włamań do domów jednorodzinnych. Sprawcy już w rękach policji, działali na terenie całego kraju
Seria włamań do domów jednorodzinnych. Sprawcy już w rękach policji, działali na terenie całego kraju – fot. Lubuska Policja

Pierwsze zgłoszenie dotyczące włamania zostało złożone 16 maja przez mieszkańca Buchałowa, który po powrocie z pracy odkrył, że jego dom został splądrowany. Policja podjęła działania, zabezpieczając ślady, a jednocześnie kryminalni rozpoczęli śledztwo. Sprawcy wynieśli z mieszkania biżuterię, elektronarzędzia, sprzęt komputerowy oraz pieniądze, powodując straty w wysokości ponad 10 tysięcy złotych.

Zobacz:   Zielona Góra: Bomby z drugiej wojny światowej zabezpieczone przez saperów

Kolejne zgłoszenie o podobnym charakterze wpłynęło następnego dnia z innej miejscowości, oddalonej od poprzedniej o kilkanaście kilometrów. Policja zauważyła, że sposób działania sprawców był bardzo podobny – dokonali włamania w czasie nieobecności mieszkańców, kradnąc pieniądze i dokumenty o wartości ponad 1000 złotych. Śledczy uwzględnili różne okoliczności, sugerujące, że ci sami sprawcy mogli wcześniej obserwować potencjalne ofiary.

Przed zatrzymaniem przez policję, podejrzani przeprowadzili jeszcze dwa włamania w innych miejscowościach. Ich namierzenie okazało się trudnym zadaniem ale dzięki działaniom kryminalnych z komendy miejskiej w Zielonej Górze i śledczych z II komisariatu, 42- i 45-latek zostali schwytani w zaledwie dobę po swoim ostatnim skoku. Okazało się, że obaj przyjechali na teren powiatu zielonogórskiego z województwa pomorskiego tylko na kilka dni i planowali przestępstwa w innej części kraju.

Zobacz:   Policja w Skwierzynie odzyskała skradzione motocykle warte 200 tysięcy złotych

Powiat zielonogórski: Seria włamań do domów jednorodzinnych. Sprawcy są już w rękach policji

Podejrzani zostali zatrzymani w wynajętym mieszkaniu w jednej z miejscowości powiatu krośnieńskiego po powrocie z rekonesansu. 45-latek nie miał wcześniej żadnych notowań, natomiast 42-latek był wielokrotnie karany za kradzieże z włamaniami i dopiero w marcu opuścił zakład karny po odbyciu długotrwałego wyroku.

Całkowita wartość skradzionych przedmiotów i sprzętu wynosiła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki szybkiej interwencji policji oraz przeszukaniu domu i samochodu podejrzanych, odzyskano część skradzionego mienia, w tym przedmioty zastawione w lombardach. Obydwaj podejrzani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, za co grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku 42-latka, który jest recydywistą, kara może być wyższa.

Zobacz:   Trasę Zielona Góra - Guben obsłużą autobusy. PKP PLK awaryjnie zamyka szlak Czerwieńsk-Krosno Odrz.

Decyzją sądu, na wniosek prokuratora, obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Policja kontynuuje dochodzenie, aby ustalić szczegóły działań podejrzanych oraz określić miejsca i czas ich wcześniejszych przestępstw. Sprawa jest rozwojowa, a śledczy wciąż pracują nad zebraniem kompletnych informacji.

Komentarze