18 listopada w godz. 10-16 w ramach akcji Otwarty Dzień Notariatu, w Zielonej Górze oferowane będą bezpłatne porady notariusza związane ze zmianami w prawie spadkowym. Gospodarzem będzie galeria Focus Mall. Skorzystać może każdy zainteresowany.

Otwarty Dzień Notariatu - bezpłatne porady notariusza w Zielonej Górze
Otwarty Dzień Notariatu w Zielonej Górze. Fragment plakatu – fot. materiały prasowe

„Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach” – tak brzmi temat 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada w godzinach 10-16. Bezpłatne porady notariusza w Zielonej Górze będą udzielane stacjonarnie w galerii Focus Mall, telefonicznie, na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo.

Zmiany w prawie spadkowym, które wejdą w życie dnia 15 listopada w 2023 roku dotyczą kilku istotnych zagadnień związanych z postępowaniem spadkowym. Podczas spotkania z notariuszem będzie można dowidzieć się m.in. jak podzielić majątek spadkowy, jak właściwie sporządzić testament, jakie kroki należy podjąć w celu odrzucenia spadku lub zrzeczenia się dziedziczenia. Rejenci podzielą się również wiedzą na temat tego jak zabezpieczyć przed ryzykiem związanym ze złymi pożyczkami lub jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu.

Zobacz:   Pościg w Zielonej Górze zakończony dachowaniem. Poszukiwany 36-latek uciekał nawet po utracie opon

Otwarty Dzień Notariatu: Bezpłatne porady notariusza w Zielonej Górze

W czasie 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu notariusze będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie, na czacie (Messenger) oraz w trakcie streamingu na żywo, jak również stacjonarnie w Zielonej Górze w Focus Mall, przy ul. Wrocławskiej 17 i pod numerem telefonu: 61 669 87 03.

– Bezpłatnych informacji prawnych notariusze udzielają przez cały rok w kancelariach notarialnych, co wynika ze specyfiki zawodu i obowiązku notariusza pozostania bezstronnym. Spotkania w centrum handlowym pozwalają oszczędzić czas i uzyskać niezbędną wiedzę na temat ważnych życiowych spraw – zapraszamy do rozmów – mówi not. Paulina Owczarz, koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu
w Zielonej Górze.

Zobacz:   Robot Da Vinci będzie operował w Zielonej Górze

– Cieszymy się, że możemy wspierać działania służące edukacji prawnej społeczeństwa, tworząc podczas Dnia Otwartego Notariatu przyjazne miejsce do rozmów, gdzie mieszkańcy Zielonej Góry będą mogli w trakcie zakupów otrzymać wiedzę związaną z ważnymi dla każdego człowieka i rodziny tematami – mówi Anna Łukasiewicz, Marketing Manager Focus Mall w Zielonej Górze.

Porozmawiaj z notariuszem nie tyko o zmianach w prawie spadkowym

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu są zmiany w prawie spadkowym – zarówno te, które weszły w życie w maju (jak ustawa o fundacji rodzinnej czy zmiany przepisów dotyczące zachowku), jak i te, które zaczną obowiązywać od połowy listopada (dotyczące odrzucenia spadku przez małoletniego, rozszerzenia przesłanek uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia o uporczywe uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego oraz kręgu spadkobierców ustawowych w sytuacji gdy zmarły nie pozostawił najbliższych).

Zobacz:   Od stycznia wrócą bezpośrednie autobusy Szprotawa-Zielona Góra

Spadki i dziedziczenie to zagadnienia, z którymi notariusz jest najczęściej kojarzony, podobnie jak umowy sprzedaży nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że notariusza można – i należy – pytać także o sprawy związane m.in. z umowami majątkowymi małżeńskimi, zabezpieczaniem należności hipoteką, sukcesją przedsiębiorstwa czy ustanowieniem pełnomocnika. Wachlarz czynności notarialnych jest naprawdę szeroki – warto skonsultować się z notariuszem przed podjęciem decyzji ważnych dla naszego majątku – wyjaśniła not. Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.

Punkt porad notarialnych w centrum handlowym Focus Mall będzie działał w strefie coworkingu, poziom +1, w godz. od 10.00 do 16.00. Pytania można zadawać notariuszom również za pośrednictwem strony internetowej – odpowiedzi będą udzielane 18 listopada w trakcie streamingu na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku.

Komentarze