Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost zostanie podzielony na dwie części, z których jedną przejmie Wojsko Polskie. To efekt umowy, którą Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z Marszałkiem Województwa Lubuskiego. Umożliwi ona odtworzenie lotniska wojskowego przy jednoczesnym zachowaniu funkcji cywilnej części lotniska. Użytkownikiem wojskowej części będzie 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.
Zgodnie z informacją przedstawioną przez Sławomira Kotylaka, dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, wejście służb wojskowych po 15 latach nieobecności spowoduje duże zmiany w statusie, funkcjonalności, czasie otwarcia i operacyjności lotniska. Jednak podkreśla, że zmiany te nie wpłyną na podróżujących pasażerów, a nawet mogą przynieść korzyści, umożliwiając funkcjonowanie lotniska przez 24 godziny na dobę.
Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost zostanie podzielony – część przejmie wojsko
Zarządcy lotniska oraz marszałek województwa lubuskiego wyrażają nadzieję, że współdzielenie lotniska z armią przyczyni się do rozwoju portu lotniczego. Lotnisko w Babimoście było już w przeszłości obiektem wojskowym, ale armia zrezygnowała z niego w 2010 roku z powodu niespełniania wymagań, m.in. dotyczących bezpieczeństwa lądowań w nocy. Teraz planuje się podział geodezyjny lotniska i prace dotyczące infrastruktury na części przejętej przez wojsko. Całość przedsięwzięcia ma stanowić kamień milowy w przekształceniach organizacyjnych i operacyjnych lotniska.