↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

15 czerwca 2024 roku firma Hertz New Technologies zaprezentowała system antydronowy HAWK w Porcie Lotniczym Zielona Góra-Babimost. HAWK skutecznie wykrywa i neutralizuje drony niewidzialne dla radarów, chroniąc kluczową infrastrukturę oraz wspierając służby policyjne.

System antydronowy HAWK chroni lotnisko Zielona Góra-Babimost
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Bernd Thomas/Pixabay

System antydronowy HAWK monitoruje ruch w powietrzu niewykrywalny dla radarów, identyfikując drony, ich pozycję i prędkość oraz lokalizuje operatorów. System neutralizuje drony poprzez jamming, zmuszając je do lądowania lub powrotu do miejsca startu. Unikalną funkcją HAWK jest spoofing, który oszukuje drony, zmieniając ich kierunek lotu lub zmuszając je do rozbicia się lub zawisu aż do wyczerpania baterii. System ten wykrywa także drony w technologii stealth, co czyni go niezwykle efektywnym zarówno przeciwko komercyjnym, jak i zaawansowanym dronom wojskowym.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Od instalacji HAWK wykryto około 150 dronów w obrębie lotniska i siedem na podejściu do lądowania. Prezes Hertz New Technologies, Zygmunt Rafał Trzaskowski, podkreślił, że system ujawnił skalę zagrożenia z którego władze lotniska nie zdawały sobie sprawy. Województwo Lubuskie wspiera projekt, dostrzegając jego znaczenie także dla celów militarnych. Marszałek Marcin Jabłoński poinformował o podpisaniu porozumienia z wojskiem i Ministerstwem Obrony Narodowej o wspólnym użytkowaniu lotniska do celów militarnych.

- REKLAMA -

Komentarze