W Zielonej Górze coraz częściej dochodzi do incydentów drogowych w których biorą udział hulajnogi elektryczne. Mieszkańcy chętnie korzystają z tego popularnego środka transportu, jednak nie zawsze odbywa się to bezpiecznie. Niedawno doszło do potrącenia starszej kobiety przez osobę poruszającą się hulajnogą elektryczną na chodniku. Poszkodowana trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami.
To nie jedyny przypadek z udziałem hulajnóg elektrycznych. W innym incydencie, kierujący samochodem osobowym potrącił na przejściu dla pieszych osobę na hulajnodze elektrycznej. Całą sytuację uchwyciły kamery monitoringu miejskiego, a nagranie udostępnione przez policję szybko obiegło media.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną niesie ze sobą odpowiedzialność i wymaga przestrzegania pewnych zasad. Użytkownicy tych pojazdów powinni pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i muszą stosować się do przepisów. Kierowanie hulajnogą elektryczną wymaga zachowania ostrożności, zwłaszcza podczas poruszania się w pobliżu pieszych. Niewłaściwe korzystanie z hulajnóg, jak np. jazda po chodniku z nadmierną prędkością, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a nawet wypadków.
Przypominamy o podstawowych zasadach korzystania z hulajnóg elektrycznych. Osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T, aby móc legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną. Dla dorosłych, którzy ukończyli 18 lat, nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia. Obowiązuje jednak zakaz jazdy po chodniku, chyba że brakuje ścieżki rowerowej, a także zakaz przewożenia pasażerów i jazdy pod wpływem alkoholu.