77 lat temu doszło do zagłady więźniów hitlerowskiego obozu Sonnenburg. W piątek, 28 stycznia 2022 r. w Słońsku odbyły się rocznicowe uroczystości. Przed pomnikami przy Muzeum Martyrologii oraz na cmentarzu jenieckim złożono wiązanki kwiatów.
To właśnie Sonnenburg, dzisiejszy Słońsk, był pierwszym obozem koncentracyjnym III Rzeszy. Pierwsi przeciwnicy Adolfa Hitlera trafili tu już w 1933 roku. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy więzili tu Polaków, Jugosłowian, Czechów, Słowaków, Bułgarów, Austriaków, Hiszpanów, Szwajcarów, Estończyków, Włochów, Rosjan… Obywatele Francji, Luksemburga, Belgii, Holandii, Danii i Norwegii trafiali tu za odmowę służby w hitlerowskiej armii.
W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 roku – tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej – esesmani z Frankfurtu nad Odrą wraz z załogą obozu zamordowali na dziedzińcu ponad 800 więźniów. Rosjanie zastali na placu stosy ciał…
Od 1974 roku w Słońsku istnieje Muzeum Martyrologii. Wraz z cmentarzem jenieckim stanowią miejsca pamięci o obozie w Sonnenburgu. Co roku władze Słońska i województwa oddają hołd pamięci ofiarom Sonnenburg. Na uroczystości z okazji 77. rocznicy zagłady więźniów obozu, w piątek, 28 stycznia 2022 r., złożono wiązanki kwiatów.