77 lat temu doszło do zagłady więźniów hitlerowskiego obozu Sonnenburg. W piątek, 28 stycznia 2022 r. w Słońsku odbyły się rocznicowe uroczystości. Przed pomnikami przy Muzeum Martyrologii oraz na cmentarzu jenieckim złożono wiązanki kwiatów.

Hołd ofiarom w 77. rocznicę zagłady więźniów hitlerowskiego obozu Sonnenburg
fot. LUW, gov.pl

To właśnie Sonnenburg, dzisiejszy Słońsk, był pierwszym obozem koncentracyjnym III Rzeszy. Pierwsi przeciwnicy Adolfa Hitlera trafili tu już w 1933 roku. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy więzili tu Polaków, Jugosłowian, Czechów, Słowaków, Bułgarów, Austriaków, Hiszpanów, Szwajcarów, Estończyków, Włochów, Rosjan… Obywatele Francji, Luksemburga, Belgii, Holandii, Danii i Norwegii trafiali tu za odmowę służby w hitlerowskiej armii.

W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 roku – tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej – esesmani z Frankfurtu nad Odrą wraz z załogą obozu zamordowali na dziedzińcu ponad 800 więźniów. Rosjanie zastali na placu stosy ciał…

Od 1974 roku w Słońsku istnieje Muzeum Martyrologii. Wraz z cmentarzem jenieckim stanowią miejsca pamięci o obozie w Sonnenburgu. Co roku władze Słońska i województwa oddają hołd pamięci ofiarom Sonnenburg. Na uroczystości z okazji 77. rocznicy zagłady więźniów obozu, w piątek, 28 stycznia 2022 r., złożono wiązanki kwiatów.