19 kilometrów kwadratowych obszaru lepiej zabezpieczonego przed powodzią, 6 kilometrów całkowicie nowych i 7 kilometrów rozbudowanych wałów rzeki Odry, 4 kilometry odbudowanego koryta Czarnego Kanału oraz 2 kilometry Raczej Strugi. Tak w liczbach prezentuje się zakończona w pierwszym półroczu tego roku inwestycja wrocławskich Wód Polskich. Rozbudowane wały Odry wzmacniają ochronę przeciwpowodziową prawie 20 tysięcy mieszkańców przygranicznych Słubic w województwie lubuskim.
Inwestycja pod nazwą „Budowa wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowa kanału Czarny Kanał i Racza Struga (zadanie 1C.2)”, która została zrealizowana przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na terenie miasta Słubice, składała się z kilku elementów. Wykonawcą prac była firma Budimex, która główne roboty za kwotę blisko 146 mln złotych prowadziła od września 2020 roku do grudnia 2022 roku.
Wiosną tego roku trwały ostatnie kosmetyczne prace poprawkowe, wykończeniowe oraz związane między innymi z pielęgnacją warstwy humusu i wzrostem traw na obwałowaniach. Mieszanki do obsiewu niektórych rejonów wzbogacono o rośliny zielne w celu poprawienia bioróżnorodności w ramach rekultywacji obszaru inwestycji.
Zrealizowane prace budowlane dotyczyły między innymi budowy i formowania nowego wału okrężnego o długości około 6 kilometrów, ale także modernizacji i wzmocnienia istniejących już wcześniej wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry, na odcinku około 7 kilometrów. Sam wał okrężny wzmocnił zabezpieczenie terenów położonych w najbardziej zaludnionej miejskiej części zabudowy Słubic.
W ramach inwestycji odbudowane zostały też koryta kanałów dwóch innych cieków, będących dopływami Odry, czyli Raczej Strugi na długości 2 kilometrów i Czarnego Kanału na długości 4 kilometrów. W związku z zadaniem zakupiono także 8 mobilnych agregatów pompowych, które na wypadek nadejścia fali wezbraniowej mogą służyć do natychmiastowego przepompowywania wody.
Słubice: Rozbudowane wały Odry i odbudowane kanały rzeczne wzmacniają ochronę przed powodzią
Inwestycja cały czas była prowadzona według wszelkich zaleceń i przepisów dotyczących ochrony miejscowego środowiska oraz lokalnej przyrody i siedlisk przyrodniczych, w tym dla rezerwatu przyrody Łęgi koło Słubic oraz obszaru Natura 2000 Łęgi Słubickie. Na czas budowy zostały zabezpieczone stanowiska roślin chronionych. Stale monitorowano populacje chronionych zwierząt, w tym ptaków drapieżnych. Zaś dzięki wygrodzeniem herpetologicznym zabezpieczono również siedliska płazów. Szczególną uwagę poświęcono też na pielęgnację ważnej dla mieszkańców lipowej alei, zlokalizowanej na odcinku wału wzdłuż ulicy 1 Maja. Dzięki podjętym działaniom wiekowe drzewa przetrwały inwestycję w bardzo dobrym stanie.
Wszystkie działania przeprowadzono w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona przed powodzią miasta Słubice” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności oraz ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków budżetu państwa.
Przypomnijmy, że początkowo roboty budowlane od czerwca 2017 do sierpnia 2019 roku były wykonywane przez firmę Energopol-Szczecin, jednak przedsiębiorstwo ogłosiło swoją upadłość.