W niedzielę rano, 22 września, wojewoda lubuski, Marek Cebula, poinformował, że fala kulminacyjna dotarła już do województwa lubuskiego. Od samego rana trwa intensywna walka o utrzymanie wałów w okolicach miejscowości Wilków. Wojewoda zaznaczył również, że szczególnie trudna sytuacja może wystąpić w miejscu, gdzie Nysa Łużycka łączy się z Odrą, zwłaszcza w rejonie Kosarzyna i Łomów, gdzie istnieje ryzyko zalania.
Premier Donald Tusk, podczas porannego posiedzenia sztabu kryzysowego, podkreślił, że w Głogowie i Nowej Soli sytuacja jest niezwykle napięta, a służby prowadzą intensywne działania nie tylko w walce z żywiołem, ale również przygotowują się na jego ewentualne skutki. Mimo, że Nowa Sól jest dobrze zabezpieczona przed powodzią dzięki nowym wałom i ścianie przeciwpowodziowej, atmosfera w mieście jest napięta.
– W Głogowie i w Nowej Soli emocje sięgają zenitu, walka trwa. Przygotowujemy się równocześnie do działań związanymi ze skutkami powodzi, a nie samą walką z wodą. – mówił na porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Donald Tusk.
Fala kulminacyjna dotarła do lubuskiego: w Nowej Soli do poniedziałku ma przybyć 59 cm
Z kolei Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB, poinformował, że najwyższy poziom wód w Głogowie przewidywany jest na niedzielne popołudnie, w Nowej Soli na poniedziałkowy poranek Odra ma osiągną stan 673 centymetrów, a w Nietkowie maksimum spodziewane jest we wtorek po południu.
Z powodu trudnej sytuacji prezydent Zielonej Góry, Marcin Pabierowski, ogłosił w sobotę wieczorem alarm powodziowy dla sołectw Krępa, Jany oraz przysiółka Stożne, położonych w dzielnicy Nowe Miasto. Zielona Góra graniczy z Odrą na długości około 4,5 km, co stwarza zagrożenie powodziowe dla miejscowości takich jak Jany, Zawada, Krępa i Stożne.
W województwie lubuskim od kilku dni alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w powiatach: wschowskim, nowosolskim, zielonogórskim, krośnieńskim, słubickim i gorzowskim. Od soboty, 21 września, stan klęski żywiołowej obowiązuje w gminie miejsko-wiejskiej Szprotawa, miastach Żagań i Małomice oraz gminie wiejskiej Żagań.
W niedzielę, 22 września o godz. 12, poziom wód wynosił:
- Nowa Sól: 614 cm (stan alarmowy 450 cm)
- Cigacice: 509 cm (stan alarmowy 400 cm)
- Nietków: 482 cm (stan alarmowy 400 cm)
- Połęcko: 397 cm (stan alarmowy 350 cm)
- Słubice: 413 cm (stan alarmowy 410 cm)
- Kostrzyn nad Odrą: 377 cm (stan ostrzegawczy 420 cm).