Zakończono rozbudowę wałów przeciwpowodziowych nad rzekami Odrą i Czarną Strugą w rejonie Nowej Soli w województwie lubuskim. Inwestycja, przeprowadzona przez Wody Polskie, ma na celu wzmocnienie ochrony przed powodzią dla ponad 43 tysięcy mieszkańców regionu oraz ich mienia na obszarze 22 kilometrów kwadratowych. Dodatkowo, w tym roku zakończono rozbudowę wałów nad Odrą w miejscowościach Wężyska i Chlebowo, poniżej Krosna Odrzańskiego. Nowe wały zabezpieczają blisko 3 tysiące mieszkańców.

Nowe wały nad Odrą i Czarną Strugą gotowe. Wody Polskie zakończyły rozbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej
Nowe wały przeciwpowodziowe w Nowej Soli – fot. Wody Polskie

Inwestycja jest odpowiedzią na apel lokalnej społeczności i władz samorządowych, które przez lata zabiegały o skuteczne zabezpieczenia przed skutkami powodzi. Wały przeciwpowodziowe stanowią element kompleksowej strategii ochrony województwa lubuskiego przed katastrofalnymi skutkami powodzi.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

W związku z zakończeniem budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych, na terenie przepompowni wód na ujściu Czarnej Strugi do Odry odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli przedstawiciele wykonawcy, przedstawiciele rządu, senator RP, poseł na Sejm RP, wicewojewoda lubuski, prezydent Nowej Soli oraz burmistrz Otynia. Wypowiedzi uczestników zwracają uwagę na trzy cele inwestycji: ulepszenie infrastruktury hydrotechnicznej, zaspokojenie potrzeb społecznych oraz troskę o aspekt środowiskowy, pozostawiając przestrzeń dla rzeki.

Obwałowania w rejonie Nowej Soli

Nowe wały w rejonie Nowej Soli, to 1,7 kilometra nowego wału na lewym brzegu Odry, powyżej ujścia Czarnej Strugi. Rozbudowano również 1,2 kilometra istniejącego wału Odry i ponad 7,5 kilometra obwałowania Czarnej Strugi, z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak śluza wałowa i przepompownia. Ponadto, inwestycja przyczyniła się do stworzenia nowych dróg, chodników, mostów i terenów rekreacyjnych, z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Realizacja projektu, o wartości 180 mln złotych, miała miejsce w latach 2019-2023 i została sfinansowana z funduszy Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa.

Obwałowania w rejonie Krosna Odrzańskiego

Wiosną tego roku zakończyła się rozbudowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Odry na odcinku Wężyska-Chlebowo w gminach Krosno Odrzańskie i Maszewo. Dzięki projektowi, realizowanemu za kwotę 112 mln złotych przez spółkę Sinohydro Limited, zabezpieczono 2800 mieszkańców przed powodzią, a 4150 hektarów gruntów objęto ochroną nowymi obwałowaniami. Inwestycja obejmowała budowę nowego wału o długości ponad 5,5 km oraz rozbudowę istniejącego wału na 400 metrów.

Nowe wały stanowią ochronę dla miejscowości takich jak Kosarzyn, Łomy, Chlebowo, Wężyska, Czarnowo, Sarbia, Chojna, Retno i Strumienno. Projekt przyniósł korzyści także mieszkańcom prawego brzegu Odry, chroniąc pośrednio również ludność Połęcka w gminie Maszewo przed możliwościami rozlewania się wód wezbraniowych na obszarze międzywala na lewym brzegu rzeki.

Inwestycja miała również wymiar prośrodowiskowy, obejmując posadzenie 60 dębów szypułkowych i zamontowanie 60 budek dla nietoperzy w rejonie Czarnowa. Lokalizacja tych elementów została precyzyjnie uzgodniona z Lasami Państwowymi Nadleśnictwem Gubin. Dodatkowo, w celu zwiększenia powierzchni naturalnych łąk z krwiściągiem lekarskim, przeprowadzono wysiew tej rośliny.

W trakcie realizacji inwestycji przebudowano odcinek drogi wojewódzkiej nr 138 na ponad 500 metrów w rejonie skrzyżowania z nowym wałem rzeki Odry. Dodatkowo, na fragmencie o długości 5 kilometrów, wybudowano nowe rowy przywałowe i drogowe, 9 przejazdów i zjazdów technicznych przez obwałowania, oraz drogi techniczne dostępne dla spacerowiczów i rowerzystów. Przebudowano również linię wysokiego napięcia relacji Dychów-Cybinka.

- REKLAMA -

Komentarze