Trwają prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku. Jednym z obszarów, którego dotyczy wiele wniosków, jest ochrona środowiska. Lubuszanie chcą oprócz efektywnej gospodarki odpadami, przeciwdziałania suszy, edukacji ekologicznej oraz czystego powietrza.
Ochrona środowiska w Lubuskiem to priorytet
– Ochrona środowiska to jeden z naszych priorytetów. Natura jest naszym wielkim potencjałem. Nikt nie ma tak zielono, jak my – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Ochrona Środowiska mocno akcentowana jest przez mieszkańców, którzy zgłaszają swoje wnioski i uwagi w ramach konsultacji Strategii Rozwoju Województwa.
Chcemy oddychać czystym powietrzem
Część z nich dot. czystości powietrza w regionie. Prośbę w tej sprawie wystosowali także radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości przy Radzie Miejskiej w Żarach.
W przesłanym piśmie wyrażają wdzięczność za wydanie z urzędu Postanowienia Marszałka Województwa Lubuskiego o wstrzymaniu wykonania decyzji uznającej pył drzewny produkowany przez SWISS KRONO w Żarach za produkt uboczny niebędący odpadem.
Chcą wyodrębnić Żary z lubuskich pomiarów powietrza
– Doceniamy także pracę zakładu (SWISS KRONO – przyp. red.) i dobrą wolę w staraniach o rozwiązanie lokalnego problemu – można przeczytać w ww. piśmie. Radni zwrócili się z prośbą o wyodrębnienie Żar z ogólnej strefy lubuskiej (obejmuje ona całe województwo z wyjątkiem miast Zielona Góra i Gorzów), w której dokonuje się oceny jakości powietrza.
Radni klubu PiS piszą, że poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Żar w zakresie czystości powietrza jest bardzo ważne i zaznaczają, że podejmowane działania wszystkich instytucji stały wiarygodne i przekonują społeczeństwo.
Przypomnijmy, że samorząd województwa podjął już działania mające na celu dbałość o czyste powietrze w regionie. W ramach RPO Lubuskie 2020 zrealizowany został projekt wsparcia wymiany kopciuchów. Trwają także prace nad „Programem ochrony powietrza”, w którym zapisane zostaną niezbędne do podjęcia działania.