Freelancerzy, programiści, graficy, blogerzy, a obecnie także wiele innych zawodów, to osoby, których zadania nie wymagają pracy w budynku firmy ze współpracownikami. Dzięki temu mogą pracować zdalnie. Tutaj zaś pojawia się pytanie, jaki tryb pracy zdalnej okazać się może najlepszy?

Biuro coworkingowe, satelitarne czy home office - co lepiej wybrać?
Materiały promocyjne partnera – fot. axiimmo.com

Freelancerzy, programiści, graficy, blogerzy, a obecnie także wiele innych zawodów, to osoby, których zadania nie wymagają pracy w budynku firmy ze współpracownikami. Dzięki temu mogą pracować zdalnie. Tutaj zaś pojawia się pytanie, jaki tryb pracy zdalnej okazać się może najlepszy?

Freelancerzy, programiści, graficy, blogerzy, a obecnie także wiele innych zawodów, to osoby, których zadania nie wymagają pracy w budynku firmy ze współpracownikami. Dzięki temu mogą pracować zdalnie. Tutaj zaś pojawia się pytanie, jaki tryb pracy zdalnej okazać się może najlepszy? Ten we własnym domu (home office), czy np. w przestrzeni gdzie pracuje się pozornie razem, a jednak oddzielnie (coworking)? Warto się nad tym zastanowić i dobrać sposób pracy do własnych potrzeb oraz preferencji.

Biuro w domu czyli Home Office

Praca w zaciszu własnego domu staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w ostatnim czasie. Z takiego rozwiązania bardzo często korzystają także osoby pracujące w branży kreatywnej. Taki system pracy pozwala oszczędzić czas spędzany w korkach czy w komunikacji miejskiej. Wyklucza też stres związany z codziennym pośpiechem, pozwala też niekiedy zaczynać pracę o wybranej przez siebie godzinie i na elastyczny tryb wykonywania zadań.

Zobacz:   Świebodziński SECO/WARWICK otwiera biuro w Zielonej Górze

Często umożliwia też zajmowanie się w domu dzieckiem. Są to rozwiązania komfortowe, jednak trzeba zaznaczyć, że najlepiej w home office odnajdą się osoby zorganizowane i potrafiące wprowadzić we własnym życiu samodyscyplinę. Nieustanna praca we własnym domu może też bowiem wiązać się z kilkoma wyraźnymi wadami, które sprawiają że jest ona z czasem coraz mniej atrakcyjna:

  1. Brak rozgraniczenia między pracą, a życiem prywatnym. Zadania związane z pracą niekiedy rozciągają się na cały dzień bądź przeplata się je z domowymi obowiązkami. Jest to męczące i zmniejsza komfort psychiczny, niejednokrotnie zwiększając stres.
  2. „Rozpraszacze”. Pracując w domu uwagę może zajmować wiele rzeczy: obecność dzieci, zwierząt, częste wizyty w kuchni, sprzątanie i inne czynności domowe. Wszystko to skutkuje spadkiem efektywności i może wiązać się z koniecznością nadgodzin (by skończyć przerywane wielokrotnie zadania).
  3. Niesprzyjające warunki pracy. Efektywność mogą ograniczać ciasne pomieszczenia, brak wygodnego biurka, szybkiego Internetu czy hałas za oknem.
  4. Brak kontaktu z innymi ludźmi. Praca z domu może osłabić kontakty towarzyskie i zwiększyć poczucie samotności.
    To samo, co początkowo zaliczało się do zalet, po czasie może okazać się znaczącymi wadami home office. Mogą one skutecznie zmniejszać efektywność, co ograniczać może zarobki kiedy pracuje się na własny rachunek, albo nie pozwalać wykonywać na czas obowiązków, z których trzeba będzie rozliczyć się ze swoim szefem.
Zobacz:   Świebodziński SECO/WARWICK otwiera biuro w Zielonej Górze

Biuro satelitarne i coworking

Dla osób, dla których home office ma więcej przeszkód niż korzyści, rozwiązaniem stać się może biuro coworkingowe. Jest to taka przestrzeń, w której można wynająć dla siebie stanowisko pracy i pracować wśród nieznanych sobie osób. Można to zrobić na godziny (aby sprawdzić taki tryb pracy) czy dni. Istnieje także opcja opłacenia abonamentu i wynajmu miejsca na cały miesiąc. Dla niektórych tego rodzaju biuro może sprzyjać efektywności pracy znacznie bardziej niż własny dom.

Poszukaj idealnego biura do wynajęcia w Warszawie na Axiimmo.com

Wymienione wcześniej minusy home office nie wystąpią wtedy, kiedy pracownik zdecyduje się na skorzystanie z biura coworkingowego czy też satelitarnego (elastycznej przestrzeni biurowej, np. na regionalne oddziały firmy). W takim miejscu ma się zapewnioną wygodę jak w zwykłej przestrzeni pracy: jest ono wyposażone w sprzęty biurowe oraz ma kuchnię i łazienkę, zapewnia też nieograniczony dostęp do Internetu. W coraz prężniej rozwijających się biurach coworkingowych występuje również opcja obsługi korespondencji, a także dostęp do salek konferencyjnych (często wyposażonych w sprzęt multimedialny).

Zobacz:   Świebodziński SECO/WARWICK otwiera biuro w Zielonej Górze

Jakie biuro wybrać?

Tutaj odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ tryb pracy trzeba dobrać do swoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Najlepiej sprawdzić to, jak będzie się działać w każdym z tych rozwiązań. Dla jednych home office to wygoda (np. brak dojazdów) i potrafią oni przez kilka godzin skupić się wyłącznie na swoich obowiązkach zawodowych. Inni do pełnego skupienia i zorganizowania się potrzebują miejsca, które nie jest ich domem. Nie mają jednak np. potrzeby, by każdy dzień spędzać w biurze ze współpracownikami.

Zarówno home office, jak i elastyczne biura mają swoje wady i zalety. Dlatego przy zdalnym trybie pracy warto sprawdzić, co będzie odpowiednie dla danej osoby. Dobrym pomysłem stać się może wariant hybrydowy, kiedy to home office łączy się z kilkoma dniami regularnej obecności w biurze coworkingowym.