W dzisiejszym świecie hydraulika siłowa stanowi swego rodzaju podstawę do prawidłowego funkcjonowania fundamentalnych odłamów gospodarki, takich jak rolnictwo, branża budowlana czy drogownictwo, bez których dalszy rozwój wydaje się niemożliwy. Maszyny opierające się na tym systemie znacząco ułatwiły i przyspieszyły działanie w tych obszarach. Dzięki tym mechanizmom maszyny mogą funkcjonować przez bardzo długi czas nieprzerwanie, podnosząc przy tym ogromne ciężary, a jednocześnie nie tracąc na precyzji wykonywanych czynności. Podstawową składową systemu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na jej stan techniczny.

Serwis pomp hydraulicznych – dlaczego warto regenerować systemy hydrauliczne
fot. materiał promocyjny partnera/hydroserwishs.pl

Jak zbudowana jest pompa hydrauliczna – zasada działania

Każdy system hydrauliczny składa się z kilku kluczowych elementów. Wszystkie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia i zaburzona praca któregokolwiek wpłynie niekorzystnie na pracę maszyny. Podzespoły połączone są ze sobą przewodami hydraulicznymi, w których medium stanowi olej hydrauliczny. Jego zadaniem jest zapewnienie smarowania podzespołów hydraulicznych. Jest również medium przenoszącym energię.

Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na jedną istotną część składową tego układu. Jest nim pompa hydrauliczna, której ryzyko zniszczenia jest spotęgowane. Jest to spowodowane tym, że pompa pozostaje w ciągłym ruchu. Od momentu uruchomienia maszyny działa nieustannie, operując różnym obciążeniem i pod wpływem różnych parametrów. Funkcjonuje ona przez cały czas działania maszyny, przez co narażona jest na wyeksploatowanie i usterki.

Głównym zadaniem pompy jest przemiana energii mechanicznej na energię hydrauliczną. W momencie, gdy pompa otrzymuje wytworzoną przez silnik spalinowy lub elektryczny energię mechaniczną, przekazuje ją do czynnika roboczego, który najczęściej występuje pod postacią oleju, i w efekcie tłoczy go do systemu hydraulicznego pod odpowiednim ciśnieniem.

Olej wprawiony przez pompę w ruch wędruje z odpowiednim ciśnieniem do instalacji, napędzając tym samym pozostałe elementy układu. Energia hydrauliczna stosowana jest w wielu maszynach, są nimi na przykład wszelkiego rodzaju prasy, koparki czy szereg maszyn rolniczych.

Awaria pompy hydraulicznej – co robić?

Znaczny spadek mocy maszyny czy bardzo wysokie obroty urządzenia mogą świadczyć o awarii. Ciągła praca, której poddawane są pompy hydrauliczne, jest zdecydowanie zaletą, natomiast niesie za sobą istotne skutki. Duża eksploatacja urządzenia wiąże się z częstszymi awariami, na które narażona jest pompa. Najprostszym sposobem wydaje się zakup nowej pompy. Wiąże się to jednak z bardzo dużym wydatkiem, ponieważ nowa pompa to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolejnym rozwiązaniem, które możemy rozważyć, to decyzja o kupnie używanej i zregenerowanej pompy. Na rynku istnieje wiele firm oferujących regenerację tego typu maszyn. Jest to zdecydowanie tańsze wyjście z sytuacji, tym bardziej, że serwisy często oferują aż sześciomiesięczną gwarancję przy zakupie odnowionej pompy. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup nowej pompy, powinniśmy zainteresować się naprawą swojej pompy hydraulicznej. Bardzo dobrym długofalowym rozwiązaniem jest stała współpraca z serwisem, dla którego pompy hydrauliczne i ich profesjonalna naprawa to codzienność.

Pompa hydrauliczna – regeneracja, wymiana, serwis

W rzetelnym serwisie, gdzie wykonywana jest regeneracja pomp hydraulicznych, pierwszym zadaniem serwisanta powinno być znalezienie miejsca awarii poprzez dokładne zbadanie wszystkich podzespołów. Kolejny krok to przedstawienie klientowi możliwych rozwiązań. Po wycenie i określeniu zakresu koniecznych prac może okazać się, że pompa hydrauliczna musi zostać zabrana do serwisu. W tej sytuacji oferowana jest możliwość wymiany pompy – opcja ta zapewnia powrót do pracy maszyny nawet w ciągu jednego dnia w cenie niemal identycznej jak regeneracja. Niestety jest to opcja rzadko spotykana w serwisach, tym bardziej warto więc znaleźć taką firmę, która ma tę usługę w swojej ofercie.

W serwisach od lat regenerowane są pompy marek takich jak: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth. W szczególności używane są modele:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R–VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R–VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R–NTC02F025.

Podsumowując – w sytuacji, gdy pompa hydrauliczna odmówi posłuszeństwa, jest kilka możliwości powrotu maszyny do pracy. Warto zastanowić się nad tym, która będzie optymalna pod względem żywotności oraz ceny wykonania usługi. Najtańszym rozwiązaniem jest wybór regeneracji pompy, a przy późniejszymi regularnymi przeglądami we współpracy z wykwalifikowanym serwisem hydraulicznym jest to też bardzo opłacalna opcja na lata.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/