Na naszych drogach gęste jesienne mgły, to coraz częstszy widok. Podczas mgły, oprócz dostosowania prędkości do warunków na drodze, należy pamiętać o zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych.

kiedy używać świateł przeciwmgłowych
fot. Policja

Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych jesiennych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem. 

Mgła to wyjątkowo trudny czas dla kierujących, widoczność innych pojazdów i pieszych jest wyjątkowo utrudniona. O tej porze roku dodatkowo miejscami na drogach może być ślisko, zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych.

Szczególny apel do pieszych

Policjancji przypominają o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie, ponieważ kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.

Niektórzy kierujący poruszający się dziś po drogach miasta i powiatu używają świateł przeciwmgłowych. Niestety nie zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypominamy więc kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych, zgodnie z przepisami i w taki sposób aby nie oślepiać innych kierujących.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – kiedy używać świateł przeciwmgłowych

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  1. kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
    • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie (…)
  2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
  3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

W trudnych warunkach drogowych, słabej widoczności i zmniejszonej przejrzystości powietrza warto zwolnić dla bezpieczeństwa swojego i innych osób.