Ostatnia prosta przed drugą turą wyborów prezydenckich była walką o każdy głos. Wszystkie sondaże wskazywały, że wynik obu kandydatów będzie się różnił o włos co zresztą potwierdziły wyniki niedzielnego głosowania. Czy opublikowana przez nas, w piątek przed wyborami, prognoza analityków sprawdziła się? Jak blisko wyniku byliśmy? Sprawdzamy.

wyniki wyborów
fot. Pixabay

Niemal wszystkie ostatnie sondaże wskazywały na remis ze wskazaniem na jednego lub drugiego kandydata. Odpowiedzi nie dały również badania sondażowe exit poll Ipsos, gdyż różnica pomiędzy wynikami nie przekraczała granicy błędu statystycznego. Do rozstrzygnięcia należało czekać aż zliczone zostaną głosy napływające przez całą noc z okręgów wyborczych.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:   Lubuskie EKOlogiczne – poznaliśmy zwycięzców

W piątek, 10 lipca, na kilka godzin przez rozpoczęciem ciszy wyborczej zdecydowaliśmy się opublikować, zamiast sondażu, prognozy analityków BETFAN. Wyniki wyborów w województwie lubuskim potwierdziły, że analiza bukmachera była trafna.

Wyniki II tury wyborów w Lubuskiem – porównanie prognoz z wynikami

Opublikowana w piątek na Regioneo.pl prognoza wyniku wyborczego wskazywała, że kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, otrze się o wygraną zbierając 49 proc. głosów ale to Andrzej Duda wygra wyścig o fotel prezydencki zdobywając ostatecznie 51 proc. głosów. W samym zaś województwie lubuskim, zwyciężyć miał jednak Rafał Trzaskowski z wynikiem 60 proc. przy frekwencji na poziomie 61,5 proc.

Zobacz:   Włamywacze zatrzymani na gorącym uczynku

Jak celna była to analiza, pokazały wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich, Rafał Trzaskowski rzeczywiście otarł się o wygraną zbierając 48,97 proc. głosów ale to Andrzej Duda wygrał ostatecznie wyścig do Pałacu Prezydenckiego zdobywając 51,03 proc. głosów. W województwie lubuskim, zgodnie z prognozą, zwyciężył jednak Rafał Trzaskowski z wynikiem 59,80 proc., przy frekwencji wyższej niż prognozowane w piątek na łamach Regioneo.pl „co najmniej 64,95 proc”.

Analitycy bukmachera wskazali również, że Rafał Trzaskowski, który w I turze wyborów odniósł zwycięstwo nad Andrzejem Dudą tylko w trzech województwach, w drugiej turze poprawi wynik i odbije 7 kolejnych regionów kraju. Miały to być, obok Lubuskiego, także Pomorskie, Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Dolnośląskie, Opolskie, Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie oraz Mazowieckie i Śląskie. Również i te przewidywania okazały się całkowicie trafne.

Zobacz:   Obwodnica Strzelec Krajeńskich już w fazie realizacji. Ma być gotowa w 2024 r.

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła nieco ponad 68 proc. i osiągnęła zakładany w przedwyborczej prognozie próg, czyli co najmniej 64,5 proc.


Zachęcamy do nadsyłania listów i Waszych publikacji. Regioneo.pl to miejsce w którym możecie podzielić się sprawami, które Was interesują lub bulwersują oraz zwrócić uwagę na problemy, którymi warto się zająć i przedstawić opinii publicznej. Opublikujemy Twój materiał. Prześlij swój news lub artykuł klikają tutaj lub wysyłając list na adres redakcja@regioneo.pl