Opony na brzegu Odry? Oponujemy! Puszki, butelki, plastik, wszelkie śmieci w wodzie? Mówimy stanowcze: NIE! Niech moc otaczającej nas zieleni oraz błękitu wody zjednoczą nas w walce o czystą Polskę! Punki, fryzjerzy, kucharze, murarze, biznesmeni, dorośli, dzieci, seniorzy, studenci, account managerowie, kasjerzy, dyrektorzy, leśnicy, strażacy, wędkarze… Wszystkich połączy w najbliższych dniach Akcja Czysta Odra!
Czas na 854,3 km edukacji ekologicznej! Rozpoczęła się wielka Akcja Czysta Odra, polegająca na posprzątaniu 854,3 km Odry (od źródła do ujścia) w 10 dni. W wydarzeniu weźmie udział kilka tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy – ponad 150 komitetów organizacyjnych nad Odrą oraz nad jej dopływami od Czech po Bałtyk.
Odra to wyjątkowa rzeka. Łączy Czechy, Polskę i Niemcy. Bierze swój początek we wschodnich Czechach, w Górach Odrzańskich w Sudetach, uchodzi zaś do Zalewu Szczecińskiego, a później ostatecznie jej wody trafiają do Bałtyku. Doliny Odry, jej łęgowe lasy porównywalne są przyrodniczo do lasów deszczowych.
Jednak niestety…
– Odra boryka się z gigantycznym problemem, jakim są śmieci. 80% zanieczyszczenia Bałtyku to odpady trafiające z lądu, niestety także spływające Odrą – mówi Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik, który od wielu lat sprząta rzeki, pływając swoim kajakiem-śmieciarką. Na swoim koncie ma już przepłynięcie i posprzątanie ponad 15 tys. km rzek w Polsce i Europie. – Dlatego właśnie rusza pierwsza edycja międzynarodowej akcji sprzątania Odry, ale przede wszystkim walki z jej zaśmieceniem. Już zgłosiło się do udziału tysiące wolontariuszek i wolontariuszy i ponad 150 komitetów organizacyjnych nad Odrą oraz nad jej dopływami od Czech po Bałtyk – dodaje.
Wśród zgłoszonych uczestników są mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości, organizacje społeczne szkoły, samorządy, całe gminy i sołectwa, strażacy, wędkarze, załogi WOPR…
– Okazuje się, że #OdraNasŁączy, jak brzmi jedno z haseł akcji – mówi Przemysław Przybylski z Credit Agricole, banku, który ufundował ekologiczne granty dla 100 lokalnych koordynatorów akcji sprzątania. – Nasza akcja ma na celu uczyć, jak walczyć z nadmiarem śmieci, a najlepszą metodą na to jest po prostu #MniejPlastiku. Jeżeli będzie mniej plastikowych jednorazówek, będzie mniej śmieci w środowisku
– dodaje.
Akcja Czysta Odra dopiero się rozpoczęła. Będzie trwała od 29 kwietnia do 8 maja. Każdy może się do niej dołączyć. Aby zgłosić swój udział, wystarczy skontaktować się z regionalnymi koordynatorami akcji, wybrać termin i posprzątać swój kawałek rzeki.
Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki dzielą – Odra Łączy”
Jako regionalny organizator koordynuje akcje na pierwszym odcinku Odry od Bohumina (Czechy) do Opola. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np.: Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Krapkowic, Opola oraz z dopływów Odry z tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Ani Piróg: stowarzyszenie.plywadla@gmail.com lub dzwonić na numer 512 283 870.
Stowarzyszenie EKO-UNIA
Jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np.: Opole, Brzeg, Oława, Wrocław, Brzeg Dolny, Lubiąż, Ścinawa, Chobienia, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól oraz z dopływów Odry z tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Ani Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com lub dzwonić na numer 511 032 036.
Krosno Odrzańskie KPWK
Jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np.: Nowa Sól, Zielona Góra, Cigacice, Sulechów, Nietkowice, Krosno Odrzańskie, Gubin, Słubice i Frankfurt n/O mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Wojtka Kliszewskiego: w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl lub dzwonić na numer 661 068 040.
Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina
Jako regionalny organizator koordynuje akcje od Słubic do Świnoujścia. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np.: Górzycy, Kostrzynie n/O, Krajniku Dolnym, Gryfinie, Kołbaskowie, Szczecinie, Policach, nad Jez. Dąbie, Zalewem Szczecińskim, w ujściu Świny i Dziwny, i dopływach całego rejonu) mogą zgłaszać swoje akcje do Krzyśka Sowy, email: stowarzyszenie.wywrotka@gmail.com, tel. 725 559 666.