Kilka dni trwały konsultacje projektu ODRA VELO, które zainaugurował członek zarządu Marcin Jabłoński. Spotkania z przedstawicielami gmin i powiatów miały pomóc uzgodnić ostateczny przebieg szlaków rowerowych na terenie województwa lubuskiego.

Projekt Odra Velo coraz bliżej finału
fot. Pexels

Z ramienia wykonawcy projektu MobileMS Sp. z o.o. konsultacje prowadziła Emilia Skłucka, właścicielka GISgraph, odpowiedzialna za inwentaryzację infrastruktury drogowo-rowerowej i atrakcji turystycznych Ziemi Lubuskiej oraz za opracowanie koncepcji szlaków. Zmiany wnioskowane przez uczestników spotkania były nanoszone na bieżąco. W przypadku złożonych rozwiązań projektowych, mających wpływ na przebieg proponowanych pętli rowerowych, przedstawiciele samorządów zostali zobowiązani do przekazania materiałów po konsultacjach.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:   10. jubileuszowe Narodowe Czytanie

Przypomnijmy, że w 2019 r. Województwo Lubuskie w partnerstwie z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Szczecinie oraz Związkiem Turystycznym Seenland Oder-Spree e. V. z Bad Saarow przystąpiło do realizacji projektu „Odra Velo – Oder Velo”. Został on dofinansowany w ramach Programu INTERREG VA BB-PL 2014-2020 a jego celem jest stworzenie bazy rozwoju sieci szlaków turystyki rowerowej na pograniczu polsko-niemieckim ze wskazaniem ścieżek regionalnych, przebiegających w powiatach i gminach oraz po terenach Lasów Państwowych, powiązanych z trasami rowerowymi w Niemczech i województwach ościennych wraz z wdrożeniem aplikacji mobilnej i portalu internetowego.

W ramach inwentaryzacji infrastruktury drogowo-rowerowej zidentyfikowano ok. 65 tys. km istniejących dróg publicznych, wewnętrznych i leśnych, ok. 1 tys. km ścieżek rowerowych lub ciągów pieszo-rowerowych i kilkadziesiąt wyznaczonych w terenie szlaków rowerowych. Ponadto, wskazano prawie 5 tys. atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc wartych do odwiedzenia w naszym województwie oraz wprowadzono ponad 2,5 tysiąca miejsc służących rowerzystom.

Zobacz:   Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Jakie atrakcje w Lubuskiem 17-19 września?

Projekt Odra Velo: 2200 km szlaków rowerówych, 1500 km pętli lokalnych

Dzięki temu wyznaczono ponad 2200 km szlaków rowerowych różnych kategorii oraz kilkadziesiąt pętli lokalnych o długości ponad 1500 km, które umożliwią turyście bezpieczne poruszanie się po wyznaczonych trasach oraz zwiedzanie miejsc najbardziej atrakcyjnych turystycznie.

W ramach projektu „Odra Velo – Oder Velo”, użytkownicy otrzymają aplikację mobilną i dostęp do portalu internetowego. Znajdą tam informacje na temat wybranych obiektów, produktów i atrakcji turystycznych województwa lubuskiego oraz możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Już w styczniu 2022 r. będzie można skorzystać z gotowych pętli rowerowych i samodzielnie wyznaczać ciekawe trasy, przebiegające przez piękne tereny leśne, po bezpiecznych drogach i ścieżkach rowerowych, prowadzących do najciekawszych miejsc w województwie lubuskim.

Zobacz:   Oto Policjantikus, nowy bachusik na zielonogórskim deptaku

Aplikacja będzie zintegrowana z portalem Seenland Oder-Spree, obejmującym sieć dróg rowerowych i atrakcji turystycznych w Brandenburgii, co pozwoli zwiedzać również pogranicze polsko–niemieckie w tym regionie.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz