Wojewoda Władysław Dajczak, podczas konferencji prasowej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, zachęcał Lubuszan do uczestniczenia w tegorocznych obchodach Święta Wojska Polskiego wraz z generałem brygady Rafałem Kowalikiem dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego 2021
Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego 2021 potrwają 2 dni – fot. LUW/Portal Gov.pl

Przed nami bardzo ważny dzień i bardzo ważna uroczystość. Stan pandemii koronawirusa pozwala na to, by w tym roku obchody trwały 2 dni. 14 sierpnia odbędzie się piknik wojskowy w Witnicy. 15 sierpnia obchody wojewódzkie odbędą się w Strzelcach Krajeńskich – mówił wojewoda w czasie konferencji prasowej podkreślając – Warto tego dnia być w Strzelcach Krajeńskich, warto godnie świętować to ważne święto. Zapraszam całe rodziny do przybycia.

Gen brygady Rafał Kowalik podkreślał jaką wartość dla żołnierzy mają obchody Święta Wojska Polskiego 2021: – 15 sierpnia to najważniejsze święto  dla żołnierzy. 15 sierpnia odwiedzamy miejsca spoczynku naszych kolegów. Składamy kwiaty i odczytujemy apele pamięci w miejscach, które upamiętniają wysiłek i zaangażowanie, zasługi i ofiary żołnierzy. Tego dnia żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej będą w ponad 20 miejscowościach. W uroczystościach weźmie udział ponad 800 z nich. Będą prezentowali społeczności lokalnej swoje wyposażenie, umiejętności i nowoczesny sprzęt, którym dysponują pododdziały.

W czasie pikników, oprócz stoisk wojskowych będzie można obejrzeć stoiska innych służb np.: policji i straży pożarnej. Przewidziano atrakcje dla dzieci. Mieszkańcy będą mogli skosztować wojskowej grochówki, spisać się w punkcie Narodowego Spisu Powszechnego oraz zaszczepić się w specjalnie przygotowanym mobilnym punkcie szczepień.

Zobacz:   Ciężarówki z odpadami pod lupą ITD

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego 2021 w Lubuskiem:

 • 14 sierpnia 2021 Witnica
  • godz. 14:00 – 18:00 – Piknik wojskowy w Parku Drogowskazów
 • 15 sierpnia 2021 Gorzów Wielkopolski
  • 10:00  – złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • 15 sierpnia 2021 Strzelce Krajeńskie
  • 11:15 – 12:15 – Msza Święta – Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej
  • 12:45 – 13:45 – Uroczysty Apel w Rynku przy Kościele
  • 14:00 – 18:00 – Piknik wojskowy na ul. Strzeleckiej