Dni Otwarte Funduszy Europejskich w tym roku wydarzenie odbywają się w formule hybrydowej w dniach 17-19 września. To największa impreza związana z Funduszami Europejskimi w Polsce.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 17-19 września
fot. Pixabay

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. To wiele wydarzeń z w całej Polsce, prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim. Dni Otwarte dają możliwość zobaczenia miejsc, do których normalnie nie można wejść. To okazja, aby sprawdzić jak dzięki funduszom unijnym zmienia się nasze najbliższe otoczenie.

Lubuskie to od wielu lat prymus we wdrażaniu środków europejskich. Wskazywane jest jako jeden z liderów w Polsce jak i całej Europie jeśli chodzi o sprawność i jakość w wydawaniu środków unijnych – podkreśla członek zarządu Marcin Jabłoński.

Celem akcji jest pokazanie dobrych przykładów wykorzystania Funduszy Europejskich. Bez wątpienia województwo lubuskie ma się czym pochwalić w tym względzie

Zobacz:   Potrącenia na przejściach w Zielonej Górze i Sulechowie. Policja apeluje o zwiększenie ostrożności

Czym są Dni Otwarte Funduszy Europejskich?

Akcja ta, to część szerszej kampanii, którą prowadzi Komisja Europejska. Jej nazwa to #EUinmyregion. Właśnie dzięki niej obywatele UE mogą zobaczyć różnorodność projektów realizowanych z pomocą unijnych środków.

To jednak nie wszystko! Dni Otwarte Funduszy Europejskich to okazja do zdobycia wiedzy, a także czas świetnej zabawy! Na stronie internetowej pojawią się liczne atrakcje. Na uczestników czekają np. wirtualne spacery, webinary i warsztaty. Wiele miejsc będzie można odwiedzić stacjonarnie i skorzystać z wyjątkowych ofert.

Zarezerwuj sobie weekend 17-19 września! Właśnie wtedy odbędzie się finał ósmej edycji akcji. Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału zarówno online, jak i stacjonarnie.

Co ciekawego zaplanowano w regionie lubuskim na Dni Funduszy Europejskich?

  • 17 września br. w godz. 9.00-15.00 w siedzibie ARR przy ul. Chopina 14 w Zielonej Górze będzie możliwość skorzystania z porad i konsultacji ekspertów, m.in. w jaki sposób udzielane są pożyczki z projektu „Wsparcie MŚP przez Fundusz Funduszy województwa lubuskiego – Pożyczka Inwestycyjna”, z jakich innowacyjnych projektów mogą skorzystać lubuscy przedsiębiorcy, na przykładzie realizacji projektu pod nazwą „Profesjonalizacja usług świadczonych przez ARR S.A. dla lubuskich MMŚP”, jak przeszkolić swoich pracowników korzystając z Lubuskich Bonów Rozwojowych, na czym polega realizacja międzynarodowych projektów, takich jak „Silver SMEs”. Ponadto eksperci przedstawią możliwości finansowania inwestycji oraz swoją pracę „od kuchni”.
  • „Ślady joannitów” – rodzinny spacer po Słońsku – Ruiny zamku joannitów w Słońsku pobudzają wyobraźnię i od lat fascynują badaczy oraz turystów. W 2019 r. rozpoczął się projekt „Turystyczna waloryzacja historii Zakonu Joannitów na polsko-niemieckim pograniczu” (Interreg VA PL-BB), którego jednym z elementów jest zabezpieczenie tego zabytku. Jeśli jesteś ciekawy, co obecnie dzieje się na zamku, interesuje Cię historia, a los słońskich zabytków nie jest Ci obojętny, to przyjdź 18 września (sobota) na rodzinny spacer po Słońsku „Śladami joannitów”. Co prawda do środka zamku (jeszcze!) nie wejdziemy, ale w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich” organizatorzy opowiedzą i pokażą kilka ciekawostek związanych z tą miejscowością i joannitami. Do pokonania będzie niewielki dystans pomiędzy kościołem a zamkiem. Czas trwania: około 60 min. Zbiórka o godz. 11:00 pod kościołem (Pl. Wolności 1, 66-436 Słońsk). Po spacerze uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość w quizie oraz wygrać trzy książki „Dawno temu w Sonnenburgu i na Błotach Warciańskich” oraz różne gadżety.
  • 17 września godz. 10.00 rozpocznie się Poranek przy kawie i książce z Funduszami Europejskimi w Stacji Kultura w Deszcznie.
Zobacz:   Otwarty Dzień Notariatu - bezpłatne porady notariusza w Zielonej Górze

Informacje o pozostałych wydarzeniach zaplanowanych w Lubuskim oraz o akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich można znaleźć tutaj.