Kolejne rządowe środki trafią do Lubuskiego. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Funduszu Polski Ład. Region otrzyma 677 345 788,09 zł bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje w Lubuskiem, które zmienią oblicze naszych miejscowości.

Polski Ład: Ponad 677 milionów złotych dofinansowania na inwestycje w Lubuskiem
fot. LUW, gov.pl

– Dzisiaj bardzo radosny dzień dla Polski jak i naszego regionu. Województwo lubuskie otrzymało z Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład 677 345 788,09 zł. Są to ogromne pieniądze, które w sposób zrównoważony trafiły do wszystkich samorządów województwa lubuskiego na inwestycje, które mają strategiczne znaczenie dla ich rozwoju – podkreślił w czasie konferencji prasowej wojewoda Władysław Dajczak.

– Dzięki działaniom rządu premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzono rozwiązania, które mimo pandemii koronawirusa sprawiły, że Polska stała się jednym z najbardziej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Rząd dostrzega potrzeby wszystkich Polaków i pamięta, że Polska jest dobrem wszystkich. Bardzo się cieszę, że tak ogromne pieniądze trafiają do gmin i powiatów województwa lubuskiego, również samorządu województwa – dodał wojewoda, który przypomniał, że do tej pory na same inwestycje drogowe do lubuskich samorządów trafiło prawie 700 milionów zł.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Na konferencji prasowej obecni byli również poseł na sejm RP Jerzy Materna, starosta powiatu żarskiego Józef Radzion, burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska, wójt gminy Trzebiel Tomasz Sokołowski oraz doradca wojewody do spraw współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego województwa lubuskiego Grzegorz Maćkowiak. Samorządowcy zaznaczyli, że dzięki rządowemu programowi i bezzwrotnemu wsparciu ich gminy mają szanse na szybki rozwój.

Samorządy powiatu żarskiego otrzymają ponad 92 mln zł, to kwota niebagatelna. Jestem niezmiernie zadowolony, ponieważ otrzymaliśmy prawie 15 mln zł na rozbudowę naszego szpitala powiatowego. Szpital na Wyspie zapewnia opiekę zdrowotną w powiecie żarskim i na południu regionu. Zabezpiecza zdrowotnie mieszkańców od poczęcia i narodzin aż po wiek senioralny mieszkańców. – powiedział Starosta powiatu żarskiego, Józef Radzion.

To są inwestycje strategiczne dla każdej gminy, na które mieszkańcy oczekują od wielu lat i które nie byłyby możliwe gdyby nie został uruchomiony ten program. Gmina Dobiegniew to przede wszystkim gospodarka wodno-ściekowa i dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków i wybudowaniu sieci kanalizacyjnej i sieci wodociągowej oraz modernizacji stacji uzdatniania wody uporządkujemy tę gospodarkę. Pozwoli nam się to rozwijać pod kątem ekonomicznym, środowiskowym, a także mieszkaniowym. Już nie będziemy się martwić, że nowi mieszkańcy w zabudowie wielo- i jednorodzinnej nie będą mogli korzystać z  kanalizacji. – podkreśliła Burmistrz Dobiegniewa, Sylwia Łaźniewska.

Zobacz:   Velo Sprotavia prawie gotowa

Wójt gminy Trzebiel – Tomasz Sokołowski zaznaczył, że dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych, będącemu częścią Polskiego Ładu, gmina może wybudować przedszkole wraz ze żłobkiem: – To inwestycja, którą staraliśmy się od kilku lat – można by powiedzieć, że wręcz od dekady. Przedszkole ze żłobkiem jest inwestycją bardzo potrzebną w gminie Trzebiel, ponieważ dotychczasowe przedszkole znajduje się w budynku, który – można powiedzieć – nie spełnia standardów. Dzięki panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz jego rządowi inwestycja będzie zrealizowana. Bardzo serdecznie dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawickiemu, ale chciałbym również na ręce pana wojewody złożyć podziękowania za wsparcie finansowe tej niezwykle ważnej inwestycji, która – ku uciesze mieszkańców gminy Trzebiel – stanie się faktem.

Rządowy Funduszu Polski Ład – pierwszy nabór rozstrzygnięty

Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda jednostka samorządu terytorialnego (JST) czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

Zobacz:   Robot Da Vinci będzie operował w Zielonej Górze

Dodatkowe pieniądze na inwestycje w Lubuskiem przyspieszą rozwój naszego regionu!

W pierwszej, pilotażowej edycji programu Polski Ład otrzymaliśmy dofinansowanie m.in. na:

  • Powiat żarski – Rozbudowa budynku szpitala przy ul. Pszennej 2 w Żarach na potrzeby oddziału geriatrii, chorób wewnętrznych, rehabilitacji, centralnej izby przyjęć – etap I – kwota dofinansowania 14 960 000,00 zł.
  • Gmina Trzebiel – Budowa przedszkola i żłobka w Trzebielu – kwota dofinansowania 8 658 360,05 zł.
  • Gmina Dobiegniew – Budowa i modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków, przepompowni, stacji uzdatniania wody i budowa kanalizacji sanitarnej o dł. 5,9 km w Gminie Dobiegniew – kwota dofinansowania 13 143 320,34 zł.
  • Gmina Słubice – Budowa 3 km drogi i ścieżki rowerowej od ul. Sportowej do rancza w Drzecinie – kwota dofinansowania to 4 750 000 zł.
  • Samorząd Województwa Lubuskiego – Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o. o. – kwota dofinansowania 30 000 000,00 zł.