Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak spotkał się z poszkodowanymi w wyniku nawałnic Lubuszanami. Orkan Dudley, który przeszedł przez region w nocy z środy na czwartek pozostawił po sobie wiele zniszczeń. A to nie koniec niespokojnej pogody – w sobotę, 19 lutego, należy spodziewać się kolejnej wichury w Lubuskiem.

Wojewoda spotkał się z poszkodowanymi w wyniku nawałnic. Najwięcej interwencji w Zielonej Górze i Żarach
fot. LUW, gov.pl

Proszę wszystkich Lubuszan o zwracanie uwagi na komunikaty, które będą płynęły z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, aby niepotrzebnie nie wychodzić z domu, a także żeby zwracać uwagę na to, że dzisiejsza wichura jest jednak w najwyższym stopniu nieprzewidywalna i może doprowadzać do bardzo poważnych zdarzeń – przypominał Lubuszanom wojewoda.

Jeszcze wczoraj w południe bez prądu wciąż pozostawało ponad 51 tys. odbiorców – najwięcej w regionie sulęcińskim, okolicach Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry, Świebodzina, Żar i Nowej Soli. W powiecie międzyrzeckim na drodze powiatowej na odcinku Kalsko-Międzyrzecz na jadący samochód spadło drzewo. Jedna osoba poniosła śmierć.

Zobacz:   Policjanci po służbie, zatrzymali poszukiwanego oraz sprawcę kradzieży

Państwowa Straż Pożarna interweniowała 810 razy – zdarzenia dotyczyły uszkodzonych bądź zerwanych dachów, uszkodzenia linii energetycznych, usuwania powalonych drzew z dróg oraz posesji. W województwie lubuskim mamy obecnie 58 uszkodzonych dachów, w tym 7 całkowicie zerwanych.

Najwięcej interwencji odnotowano w Zielonej Górze (160) i w Żarach (90), najmniej zaś w Strzelcach (24) i w Sulęcinie (29).

Wojewoda spotkał się z poszkodowanymi w wyniku nawałnic

Podczas konferencji Wojewoda Lubuski przypominał, że osoby, których mienie ucierpiało w wyniku nawałnic, mogą wystąpić o zasiłki:

  • w wysokości do 6 tysięcy złotych (tzw. pomoc „doraźna”) – na bieżące potrzeby;
  • pomoc na remont lub odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego (jej wysokość zależy od % oszacowanych strat w budynkach) – do 100 tys. zł (budynki gospodarcze) i do 200 tys. zł (jeden budynek mieszkalny/lokal mieszkaniowy).
Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Środki na wypłatę pomocy są ujęte w budżecie Wojewody Lubuskiego na 2022 rok – jest to 100 tys. zł (z czego 35 tys. zł przekazano już gminie wiejskiej Żagań). Jeśli środki te okażą się niewystarczające, niezwłocznie mają zostać podjęte działania, które pozwolą na uzyskanie dodatkowych funduszy z rezerwy celowej budżetu państwa.

16 lutego 2022 r. IMGW-PIB w Poznaniu wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o silnym wietrze w województwie lubuskim dla powiatów: gorzowskiego, miasto Gorzów Wielkopolski, krośnieńskiego, międzyrzeckiego, nowosolskiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, miasta Zielona Góra, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego. Wiatr w porywach osiągał nawet 120km/h. Służby meteorologiczne ostrzegają, że w sobotę, 19 lutego, możemy spodziewać się kolejnej wichury w Lubuskiem.