W czwartek, 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę. Lubuszanie solidaryzują się z Ukrainą. – Nasi przyjaciele z regionów partnerskich mogą na nas liczyć – mówi Marszałek Elżbieta Anna Polak. Założono specjalną grupę w portalu Facebook gdzie można zaoferować pomoc dla Ukraińców.

Lubuszanie solidarni z Ukrainą. Gdzie można zaoferować pomoc? Powstała grupa na FB
Lubuszanie solidarni z Ukrainą. Gdzie można zaoferować pomoc? – fot. Pixabay

Stanowczo potępiam niczym nieuzasadnioną agresję Federacji Rosyjskiej wobec wolnego kraju Ukrainy. Doprowadzenie do zaostrzenia sytuacji politycznej i militarnej na granicy Ukrainy, to porażka naszej współczesnej cywilizacji. Nikt nie ma prawa narzucać Ukrainie swojej woli, decyzje o losie Ukrainy mogą podejmować jedynie wolni obywatele tego kraju. Jako kobieta i matka jestem zwyczajnie po ludzku przerażona, przyszłość naszego wspólnego domu Europy, nie może zależeć od rozkazu jednego człowieka. W Ukrainie mamy przyjaciół, regiony partnerskie, w tej godzinie próby mogą na nas liczyć. W Lubuskiem jesteśmy solidarni z obywatelami Ukrainy – mówiła w czwartek marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuszanie solidaryzują się z Ukrainą

Lubuskie ma w Ukrainie dwa regiony partnerskie – obwody Iwano-Frankowski i Sumski. Kilka dni temu Marszałek Elżbieta Anna Polak skierowała listy do włodarzy tych regionów, w których w imieniu Lubuszan marszałek wyraziła solidarność z obywatelami Ukrainy i gotowość do udzielenia im pomocy. Potępiła nieuzasadnione, agresywne zachowania Federacji Rosyjskiej.

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Na sytuację u naszych wschodnich sąsiadów zareagował również powiat nowosolski: W tym trudnym dla wolnej i niepodległej Ukrainy czasie wyrażamy solidarność z naszymi sąsiadami. Szczególne słowa wsparcia kierujemy do naszych przyjaciół z partnerskich miast Iwano-Frankiwska i Sambor. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak wobec militarnej agresji Rosji bardzo muszą obawiać się o swoją przyszłość i przyszłość swoich bliskich. – czytamy we wpisie na stronie powiatu nowosolskiego.

Swoje poparcie dla Ukrainy wyraziła również słubicka rada miejska oraz burmistrz Mariusz Olejniczak podczas czwartkowej sesji: Doszło do haniebnego ataku na naród ukraiński. Chciałbym, żeby Ukraińcy, którzy mieszkają na terenie naszej gminy wiedzieli, że my słubiczanie wiemy, kto jest agresorem, a kto ofiarą tej napaści. Gorąco wierzę w to, że świat zachodni, świat cywilizowany znajdzie receptą na zapędy agresora i nie dojdzie do szeroko zakrojonej inwazji – mówił rozpoczynając sesję przewodniczący rady Grzegorz Cholewczyński. Wraz z burmistrzem i radnymi podkreślili, że solidaryzują się z narodem ukraińskim.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie - w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Krótki aczkolwiek bardzo jasny przekaz pojawił się również na stronie internetowej Gminy Lubrza: Stop wojnie – głosi napis na tle ukrańskiej flagi.

Listy poparcia udowadniają, że trwające od kilkunastu lat partnerstwo z Obwodem Sumskim (od 2007 r.) i Obwodem Iwano-Frankowskim (od 2002 r.) to nie tylko wspólne spotkania, poznawanie kultury i zwyczajów w zaprzyjaźnionych krajach. To również zobowiązanie do wzajemnego wsparcia w godzinie próby.

Lubuskie dla Ukrainy: Gdzie można zaoferować pomoc? Powstała grupa na FB

Mieszkańcy województwa lubuskiego są gotowi nieść pomoc Ukraińcom doświadczonym przez wojnę z Rosją. Na Facebooku powstała właśnie grupa „Lubuskie dla Ukrainy”, gdzie można zaoferować pomoc i poprzez którą zapewnione będzie różnego rodzaju wsparcie.

Założycielką grupy jest Zofia Szozda, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kobiet i społeczniczka. – Witajcie, jest to grupa, której celem będzie realna i namacalna pomoc dla osób z Ukrainy w przypadku, jeżeli dojdzie do najgorszego, że będą zmuszone uciekać ze swojego kraju i szukać bezpiecznego miejsca u nas, w naszym województwie, w naszych miastach – napisała w swoim poście.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

W ramach grupy Lubuszanie mogą zaoferować Ukraińcom schronienie, miejsce pracy czy zorganizować zbiórkę darów. Mile widziani są także tłumacze i osoby udzielające korepetycji z języka polskiego. Jest pierwszy odzew – mieszkańcy regionu proponują również inne formy wsparcia, np. bezpłatną pomoc psychologiczną. Aby zgłosić się do udzielenia pomocy, wystarczy dołączyć do grupy Lubuskie dla Ukrainy i napisać wiadomość w poście lub w komentarzu.

Lubuskie kolejny raz reaguje na sytuację na Wschodzie. We wcześniejszych latach wspierało najmłodszych Ukraińców i ich opiekunów. Dla dzieci z terenów bezpośrednio dotkniętych konfliktem rosyjsko-ukraińskim zorganizowano tu wypoczynek. Region współfinansował również transport darów na Ukrainę.