Z początkiem czerwca gorzowscy i zielonogórscy rowerzyści wystartowali w ogólnopolskiej akcji Rowerowa Stolica Polski 2022. Przez miesiąc będą „kręcić” kilometry na rzecz swoich miast. Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski narodziła się w 2019 roku z inicjatywy biura promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Rowerowa Stolica Polski 2022. Lubuskie stolice walczą o tytuł
Z początkiem czerwca rowerzyści wystartowali w ogólnopolskiej akcji Rowerowa Stolica Polski 2022. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Zasady „walki” są proste: uczestnicy pobierają specjalną darmową aplikację na rower Aktywne Miasta i jak w tym roku – przez miesiąc – „kręcą” kilometry dla wybranego samorządu lub organizacji lokalnej. Wynik jest przeliczany na punkty, dzięki czemu nawet mniejsze miejscowości mają szansę na wygraną. Miasto, które zajmie pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej, zdobywa przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Przyznanych zostanie także pięć wyróżnień w grupach wyodrębnionych na podstawie liczby mieszkańców. Oprócz tego uhonorowani zostaną najlepsi zawodnicy w klasyfikacjach lokalnych oraz uczestnicy konkursów towarzyszących.

Zobacz:   Główna wygrana Ekstra Pensji w Nowej Soli. Szczęśliwiec będzie dostawał pieniądze przez następne 20 lat

Rowerowa Stolica Polski 2022. Lubuskie stolice walczą o tytuł

Już trzy razy tytuł Rowerowej Stolicy Polski zdobyła Nowa Sól (w tym roku nie startuje). Na podium lub w jego pobliżu meldowali się w poprzednich latach rowerzyści z Gorzowa (w  ubiegłym roku dla Gorzowa „kręciło” kilometry prawie 2 tys. osób). I w tej edycji gorzowianie zadeklarowali udział. Pierwszy raz startuje natomiast Zielona Góra. „Kręcenie” kilometrów zaczęło się 1 czerwca 2022 r. i potrwa miesiąc. Uczestnicy rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021 przejechali w sumie 7 milionów kilometrów (startowało ponad 50 miast).

Zobacz:   Pijany kierowca potrącił pieszego na przejściu dla pieszych. Miał 3 promile i zakaz prowadzenia pojazdów