Choć wakacje oficjalnie rozpoczną się w sobotę, część Lubuszan już dziś wyruszyła na letni odpoczynek. Od piątku, 24 czerwca, trwają wzmożone kontrole policji na wszystkich arteriach naszego regionu.

Policja, kontrole drogowe
Wzmożone kontrole policji na wszystkich lubuskich drogach – fot. Lubuska Policja

Wakacje to czas wypoczynku i beztroski, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Szybko rosnąca temperatura oraz bezchmurne niebo zachęcają do wakacyjnych wyjazdów nad morze lub w góry. Wielu mieszkańców naszego regionu wyruszyło w wakacyjne podróże już dziś, kolejni wyruszą na letni wypoczynek już jutro.

Aby zadbać o bezpieczeństwo na drogach z pomocą przychodzą lubuscy policjanci, którzy już od piątku, 24 czerwca, jeszcze mocniej kładą nacisk na kontrole pod kątem trzeźwości kierujących, stosowania się do ograniczeń prędkości oraz sprawdzają stan techniczny poruszających się pojazdów.

Zobacz:   Kierowcy, noga z gazu - powrót zimy na lubuskich drogach

Lubuskie: Wzmożone kontrole policji na drogach

Funkcjonariusze drogówki wykorzystując nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz laserowe mierniki prędkości będą eliminować z ruchu drogowego nieodpowiedzialnych kierowców, dla których nie będzie taryfy ulgowej. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i tragedii. Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który trafi pod ocenę mundurowych będzie sposób przewożenia pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz wymaganych fotelików dla najmłodszych.

W ruch pójdą również wszystkie urządzenia do sprawdzania stanu psychofizycznego kierowców czyli alkotesty i testery narkotykowe. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że wypity przez nas alkohol w dniu poprzednim może znajdować się jeszcze w naszym organizmie, to przesuńmy godzinę wyjazdu i sprawdźmy swój stan w najbliższej jednostce Policji, gdzie możemy to zrobić w sposób całkowicie anonimowy i bezpłatny.

Zobacz:   Stracili prawa jazdy za zbyt szybką jazdę

A jeżeli my lub nasza pociecha wybiera się na wycieczkę autokarem, zawsze możemy zgłosić potrzebę przeprowadzenia kontroli przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy sprawdzą zarówno sam pojazd jak i jego kierowcę. Unikniecie w ten sposób sytuacji jaka miała niedawno miejsce Nowej Soli. Wykaz punktów kontroli autobusów znajdziecie tutaj.

Przed wyjazdem, w każdą podróż, czy to krótką, czy też dłuższą pamiętajmy, aby się do niej odpowiednio przygotować. Zwróćmy uwagę na stan techniczny naszego auta. Sprawdźmy oświetlenie, ciśnienie oraz stan naszych opon, a także płyny eksploatacyjne. Te drobne czynności pozwolą nam uchronić się od niepotrzebnej awarii podczas podróży. Zabierzmy ze sobą butelkę wody, która w korku lub awarii pojazdu może okazać się niezbędna. W czasie jazdy zróbmy kilka przerw. Wystarczy krótki spacer i łyk wody lub kawy, a nasze samopoczucie za kierownicą na pewno się poprawi. Planując podróż sprawdźmy trasy alternatywne, żeby uniknąć utrudnień w związku ze wzmożonym natężeniem ruchu.

Zobacz:   Targi turystyczne w Berlinie oraz w Pradze - ostatnia szansa dla lubuskich przedsiębiorców na zgłoszenie z dofinansowaniem

Bądźcie rozważni i jedźcie bezpiecznie aby wakacyjna podróż pozostawiła tylko pozytywne wspomnienia. Szerokiej drogi!