Zarząd województwa lubuskiego przyjął listę rankingową na zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Dofinansowania dla gmin trafią do 24 lubuskich jednostek samorządowych.

80 mln zł dofinansowania dla gmin z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
fot. Pixabay

To bardzo dobra wiadomość dla gmin. Dofinansowanie na zadania związane z gospodarką wodno-ściekową otrzymają 24 gminy. Blisko 80 mln zł to spore pieniądze, które trafią na lubuską wieś – mówił w czwartek, 20 października, wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn na konferencji prasowej.

Dofinansowania dla gmin w 100 procentach

Po raz pierwszy w historii w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gminy otrzymają dofinansowanie w 100 proc. Do tej pory gminy otrzymywały wsparcie w wysokości 64 proc. – To jest bardzo ważne, szczególnie w tej trudnej sytuacji, w której się znajdujemy. To duże wsparcie dla gmin, które mają słabą infrastrukturę lub które prawie w ogóle jej nie mają. To przykład Gminy Zwierzyn, która dopiero rozpoczyna budowę kanalizacji na swoim terenie. Zależy nam na zrównoważonym rozwoju naszego województwa. To dobra wiadomość dla mieszkańców, rolników. Gratuluję i liczę, że w Gminie Zwierzyn będzie to wszystko się dobrze rozwijało – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Wsparcie otrzymają m.in. Gmina Trzebiel, Bytnica, Kolsko, Zwierzyn, Niegosławice, Trzciel. W sumie beneficjentami dofinansowania dla gmin są 24 lubuskie jednostki. 

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie - w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Rozwój dzięki unijnemu wsparciu

Zastępca Wójta Gminy Zwierzyn, Marek Halasz, podziękował za wsparcie. – Gmina Zwierzyn jest przykładem, że pan marszałek i Departament PROW dbają o rozwój obszarów wiejskich. Trzy lata temu stworzyliśmy koncepcję rozwoju kanalizacji w Gminie Zwierzyn. Gmina nie ma jeszcze 1 km kanalizacji, a teraz tę kanalizację materializujemy, jesteśmy w trakcie budowy pierwszej oczyszczalni ścieków. Dzisiejsze pieniądze pozwolą na rozbudowę tej sieci. Dzięki wsparciu unijnemu rozwijamy się i gonimy do przodu – mówił zastępca wójta, Marek Halasz.

Wicemarszałek apeluje do ministra rolnictwa  

W związku z tym, że zapotrzebowanie beneficjentów przewyższa dostępny limit dla województwa lubuskiego, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn przedstawił pismo skierowane do wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego odpowiedzialnego za Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w imieniu wójtów i burmistrzów województwa lubuskiego o zwiększenie kwoty o kolejne 80 mln zł. – Mam nadzieję, że pociąg z pieniędzmi do województwa i na lubuską wieś dotrze. Panie ministrze, prosimy o te pieniądze, gminy na nie czekają. Na pewno dobrze je zagospodarujemy i wydamy – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.