Samorządowcy z Żar, Żagania, Sulechowa i Niegosławic podpisali umowy na termomodernizację lubuskich placówek oświatowych, które zostaną zrealizowane w ramach programu REACT-EU, dzięki unijnemu wsparciu z RPO (Regionalnego Programu Operacyjnego).

30 milionów złotych dla lubuskiej oświaty. Unijna pomoc na termomodernizację placówek oświatowych
fot. Pixabay

Wartość dofinansowań wynosi od ponad 1 do 6 mln zł. Część środków przeznaczona jest na budowę pawilonu rehabilitacyjnego przy Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie, a pozostała część, ponad 30 mln zł, zostanie przeznaczona na wsparcie oświaty w celu pomocy w zmniejszeniu kosztów funkcjonowania placówek edukacyjnych i podniesienia poziomu kształcenia. Najwięcej pieniędzy otrzymał powiat żagański, prawie 5 mln zł, na termomodernizację Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu.

Zobacz:   Kradzież portfela w punkcie krwiodawstwa. 28-latek zatrzymany dzięki szybkiej reakcji

Powiat żagański otrzymał prawie 5 milionów złotych na termomodernizację Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu. Realizacja projektu pozwoli na obniżenie kosztów związanych z dużymi cenami energii, a także polepszenie wizerunku placówki i przyciągnięcie młodzieży. Henryk Janowicz, starosta żagański, podkreślił dobrą współpracę między samorządami na różnych szczeblach w województwie lubuskim. Dofinansowanie zostało udzielone w ramach programu REACT-EU, którego celem jest pomoc w wyjściu z kryzysu po pandemii COVID-19.

Dotację w wysokości ponad 1,1 mln złotych na termomodernizację Miejskiego Przedszkola nr 7 otrzymała Gmina Żary. Burmistrz Żar Danuta Madej podziękowała marszałkowi województwa za tę dobrą informację, ponieważ wcześniejsze próby pozyskania finansowania na wzmocnienie przedszkola pod kątem ekologicznym i oszczędnościowym nie powiodły się.

Zobacz:   Powiat Żagański rozpoczyna kolejną edycję konkursu Powiatowy Laur Kultury

Środki trafią również do Sulechowa. Gmina otrzymała prawie 3 miliony złotych na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego. Projekt obejmuje modernizację oraz wykorzystanie energii odnawialnej i automatyki związanej z energią.

Ze wsparcia skorzysta również Sucha Dolna w gminie Niegosławice do której trafiła kwota pond 3 mln złotych na termomodernizację Szkoły Podstawowej.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz