Nasze województwo zostało wyróżnione w konkursie „Zdrowy Samorząd” za realizację programu in vitro w Lubuskiem. Nagroda została wręczona podczas Gali Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, gdzie Ewa Jaske, kierownik Wydziału Organizacji i Promocji Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego odebrała ją w imieniu marszałek Elżbiety Anny Polak.

Program in vitro w Lubuskiem nagrodzony
fot. Lubuskie.pl

Program in vitro w Lubuskiem jest realizowany od 2018 roku. Pary, które się do niego zakwalifikują, mogą trzykrotnie skorzystać z dofinansowania do zabiegu in vitro, a samorząd województwa przeznacza na jedną procedurę zapłodnienia pozaustrojowego dla jednej pary 5 tysięcy złotych.

Zobacz:   Olimpiada Młodych Producentów Rolnych - Lubuski finał wojewódzki wyłonił młode talenty

Według marszałek Elżbiety Anny Polak, program in vitro to sposób na zapaść demograficzną, którą obecnie przeżywa Polska. Chcąc wyjść naprzeciw tym Polakom, którzy chcą powiększyć swoją rodzinę, a leczenie niepłodności nie przynosi efektu, samorząd województwa zdecydował się na wprowadzenie dofinansowania do procedury in vitro.

W ciągu pięciu lat funkcjonowania programu in vitro w województwie urodziło się 89 dzieci, a kolejne 45 jest „w drodze”. W pierwszym, pilotażowym roku programu in vitro na jego realizację programu przekazano 100 tysięcy złotych. W roku 2023, podobnie jak w latach poprzednich, w budżecie województwa zapisano 500 tysięcy złotych.

Zobacz:   8 litrów krwi zebrane w Dzień Kobiet

Wyróżnienie w konkursie „Zdrowy Samorząd” jest potwierdzeniem skuteczności i ważności programu in vitro w Lubuskiem. Dzięki niemu, pary zmagające się z niepłodnością mają szansę na spełnienie swojego marzenia o posiadaniu dziecka.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz