Stan epidemiczny w regionie oraz sytuacja lubuskich szpitali to główne tematy obrad sejmikowej komisji zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. Marszałek Elżbieta Anna Polak wskazała na najważniejsze problemy z jakimi borykają się jednostki. To brak regulacji dot. finansowania świadczeń w dobie pandemii, obniżone kwoty testów i niski poziom testowania oraz brak rządowego wsparcia.

komisja zdrowia
Wideokonferencja Sejmikowej Komisji Zdrowia, , Rodziny i Spraw Społecznych – fot. UMWL/lubuskie.pl

Członkowie komisji zajęli się wnioskami szpitali o wsparcie. Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że zarząd województwa także te pisma otrzymuje. Jednak we wnioskach szpitale nie wskazują konkretnych kwot.

Warto przypomnieć, że już spore kwoty przekazaliśmy. Już po ostatniej sesji zarząd przekierował 600 tys. zł. –  500 tys. zł na roboty budowlane (m.in. budowę izolatek i śluz) i 100 tys. zł na dopłatę do wynagrodzeń dla pracowników szpitali. Wynagrodzenia – poinformowała marszałek. Zaznaczyła jednak, że środki te nie są wystarczające w kontekście zaangażowania pracowników.

Marszałek podkreślała, że szpitale w dobie epidemii potrzebują wsparcia, jednak zarekomendowała Komisji ostrożne angażowanie środków budżetu województwa w obawie przed czekającymi samorząd problemami z realizacją tegorocznego budżetu. Do tej pory samorząd województwa przeznaczył na walkę z pandemią wszystkie środki rezerwy celowej i ogólnej. Ze środków budżetu doposażono m.in. laboratoria. Ponadto samorząd przekierował środki unijne na zakup sprzętu ratującego życie oraz środków ochrony osobistej.

Zobacz:   Potrącił kobietę i odjechał. Policja poszukuje świadków wypadku w Gorzowie Wlkp.

Członkowie komisji pytali o poziom testowania w regionie

Marszałek poinformowała, że w ramach RPO Lubuskie 2020 samorząd przekazał 5 mln zł na zakup testów dla dwóch lubuskich szpitali: w Zielonej Górze i Gorzowie. Szpital w Zielonej Górze już ruszył z testowaniem.

– Sytuacja epidemiczna w regionie jest dobra. Zapewne jednak ilość zakażonych wzrośnie, gdy wzrośnie liczba wykonywanych testów m.in. osobom na kwarantannie, personelowi medycznemu. Zła informacja jest taka, że „diagnostyk”, z którego usług korzystały nasze szpitale nie chce wykonywać testów za cenę obniżoną przez rząd do poziomu 280 zł. Szpitale zostały narażone na straty za zamówione już testy i odstąpiły od zlecania. W tej chwili dysponują własnymi testami i one są wykonywane. Podzielam pogląd, że w Polsce robimy za mało testów, a to jest kluczowa kwestia – podkreśla marszałek.

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Zatrzymany to poszukiwany 36-letni zielonogórzanin

„Państwo nie finansuje pandemii. Wydaje decyzje bez pokrycia finansowego”

Członkowie komisji pytali także o sytuację finansową jednostek ochrony zdrowia, dla których podmiotem tworzącym jest województwo lubuskie. Marszałek poinformowała, że szpitale nie wykonują zabiegów planowych, a tym samym nie realizują ryczałtu. To pod koniec roku może skutkować stratami.

Pojawia się pytanie, kto pokryje różnicę związaną z wypłatą ryczałtu, a wykonaniem procedur, ponieważ zabroniono szpitalom wykonywać planowych zabiegów. To nie jest wina szpitali, że nie wykonują planowych procedur. Na koniec roku pojawi się więc duża dziura w budżecie  – podkreślała. – Państwo nie finansuje pandemii. Wydaje decyzje bez pokrycia finansowego narażając samorząd i szpitale na straty. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja – dodała E. Polak.

Zobacz:   Nowe tablice informacyjne i edukacyjne na terenie obszarów Natura 2000 w Lubuskiem

Podobnego zdania jest radny Sebastian Ciemnoczołowski. – Samorząd wyręcza rząd polski w walce z koronawirusem. To samorząd będzie musiał się zmierzyć ze stratami, jakie powstaną po epidemii bez rozwiązań i wsparcia rządowego – przekonywał.

Marszałek poinformowała także, że problemem szpitali są także izolatoria. – 125 zł to nie jest cena, która pokrywa koszty organizacji izolatoriów. Jeżeli chodzi o noclegi dla pielęgniarek i lekarzy też jest problem. Samorząd województwa rozumie potrzeby i duże środki finansowe kierujemy na ochronę zdrowia i dlatego mam tych problemów nie ma więcej – podkreślała.

W Skład sejmikowej Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych wchodzą: Anna Chinalska, Zofia Alicja Dajczak, Sebastian Sylwester Ciemnoczołowski, Elżbieta Anna Polak oraz Anna Synowiec.