Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów ruchu drogowego od 1 lipca 2023 roku, jednym z najważniejszych punktów jest zakaz wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Lubuska drogówka prowadzi kontrole zakazu wyprzedzania ciężarówek, pod lupę wzięła kierowców na autostradzie A2 i ekspresowej „trójce”. Przy wykorzystaniu drona oraz nieoznakowanych radiowozów z videorejestratorem funkcjonariusze dokładnie przyglądają się zachowaniu kierowców.

Kontrole zakazu wyprzedzania ciężarówek na autostradzie A2 i S3
Kontrole zakazu wyprzedzania ciężarówek na autostradach i ekspresówkach w Lubuskiem – fot. Lubuska Policja

Lubuska drogówka, wykorzystując drony i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, sprawdziła czy kierowcy ciężarówek stosują się do zakazu wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych. Szczególną uwagę skupiając na międzynarodowej trasie E30 – autostradzie A2 oraz lubuskim odcinku S3, które stanowią kluczowe arterie komunikacyjne regionu.

Zobacz:   Białorusin podejrzany o kradzież terenówki zatrzymany po pościgu przez Straż Graniczną

Lubuskie: Kontrole zakazu wyprzedzania ciężarówek na autostradach i ekspresówkach

W czwartek, 28 października, policjanci sekcji zabezpieczenia autostrady przeprowadzili działania kontrolne, skoncentrowane na zachowaniach kierowców ciężarówek na autostradzie A2. W nieoznakowanych radiowozach z videorejestratorami, czuwali nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych, a szczególną uwagę poświęcili kierowcom ciężarówek. Pomimo pewnych wykroczeń i nieprawidłowych zachowań, sytuacje związane z wyprzedzaniem ciężarówek na autostradzie były zdecydowanie mniej liczne niż przed wprowadzeniem nowych przepisów.

Przypomnijmy, że za wyprzedzanie pojazdów powyżej 3,5 t na autostradzie grozi mandat w wysokości 1000 zł. Jeśli kierowca popełni to samo wykroczenie po raz drugi w ciągu dwóch lat, kara podwaja się, wynosząc 2000 zł, a dodatkowo kierowca otrzymuje osiem punktów karnych. Działania Lubuskiej drogówki stanowią ważne przypomnienie o konieczności przestrzegania nowych przepisów ruchu drogowego, które mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa i płynniejszego ruchu na polskich drogach.

Komentarze