W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i dynamicznym rozwojem epidemii w Europie, premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Polsce stan zagrożenia epidemiologicznego.
Jednocześnie wezwał do zachowania spokoju i nieuleganiu dezinformacji epidemii fake newsów [fałszywych wiadomości – przyp. red.]. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że nie planuje zamykania sklepów ani banków.
– Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów –
podkreślał premier Mateusz Morawiecki
Przeczytaj także: Posłowie Lewicy, piszą apel do Papieża Franciszka
Co oznacza stan zagrożenia epidemiologicznego?
- Zamknięcie granic. Zakaz wjazdu cudzoziemcom, którzy nie mieszkają i nie pracują w Polsce obowiązuje od północy z soboty na niedzielę, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dnia, a następnie o kolejne 30. Obywatele Polski nadal będą mogli przekraczać granice.
- Po przekroczeniu granicy polscy obywatele zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę domową.
- Zawieszenie wszystkich międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych.
- Zakaz wszystkich zgromadzeń powyżej 50 osób bez względu na ich charakter – marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.
- Na 14 dni z możliwością przedłużenia zawieszenie działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Restauracje, kawiarnie i podobne punkty usługowe, jeśli mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos i dostarczać produkty do odbiorców.
- Ograniczenie działalności galerii handlowych od północy z piątku na sobotę. Otwarte pozostaną w nich sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.
Czego NIE DOTYCZY stan zagrożenia epidemiologicznego?
- Wszystkie sklepy pozostają otwarte.
- Otwarte pozostaną banki. Bankomaty będą funkcjonowały normalnie i będą uzupełniane gotówką.
- Normalnie będą działać punkty usługowe (poza wymienionymi powyżej – restauracjami, barami itd.).
- Granice pozostaną otwarte dla przepływu towarów.
Wyjątkowe środki ostrożności wprowadzono na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, 1495). Pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce zdiagnozowano w Zielonej Górze. Wg. danych z godziny 9:00 w Polsce zdiagnozowano już łącznie 81 zakażonych.
Zobacz w Regioneo: Lubuski sztab kryzysowy o sytuacji epidemiologicznej w regionie
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 to nowy patogen odzwierzęcy odkryty w 2019 roku. Nie nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Szacuje się, że ok. 80% zakażeń przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Towarzyszą mu objawy typowe dla przeziębienia i grypy: gorączka 38st., kaszel (niektóre źródła wskazują na kaszel mokry), duszności, bóle mięśni (rzadziej splątanie). Najbardziej narażone na ciężki lub śmiertelny przebieg choroby są osoby starsze, z osłabioną odpornością i chorobami przewlekłymi.