Gorzowska policja ostrzega kobiety przed oszustami, działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Pojawiła się nowa metoda – oszustwo na amerykańskiego żołnierza. Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy przebywających na misjach. Mieszkanka Gorzowa Wlkp. w ten sposób straciła 1500 euro.

oszustwo na amerykańskiego żołnierza
fot. Policja.pl

Internetowi oszuści wysyłają zaproszenia do kobiet na portalach społecznościowych. Przedstawiają się jako amerykańscy żołnierze będący na misji. Korespondują z kobietami, wzbudzają zaufanie, zaprzyjaźniają się, chcąc stworzyć związek pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski po zakończonej misji.

Legendy jakie oszuści wymyślają są przeróżne. Począwszy od zablokowanych z różnych przyczyn kont bankowych, poprzez uiszczenie opłat manipulacyjnych za wysłane do internetowej znajomej wartościowej paczki, która utknęła gdzieś na granicy. Warto podkreślić, że owe opłaty, sięgają kwot rzędu kilku tysięcy złotych.

Zobacz:   Myślał, że sprzedaje telewizor a w tym czasie oszuści brali na niego pożyczkę. Mieszkaniec Gubina stracił 5 tys. zł

Zmanipulowane kobiety wykonują bezmyślnie polecenia internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata w ten sposób wyłudza znaczne sumy pieniędzy. Wiele kobiet aby pomóc „żołnierzowi” zaciąga kilkunastotysięczne kredyty bankowe.

Wspomnieć należy, że proceder może mieć charakter międzynarodowy, a sprawca lub sprawcy w kontaktach z kobietami posługują się internetowym programem tłumaczącym. Pozwala to na komunikację z osobami wielu narodowości. Posługują się także wieloma profilami. Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont. Wskazać należy, że wszystkie przypadki takich oszustw łączy element wysłanej paczki, która utknęła gdzieś w magazynie i konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty, aby ją odzyskać.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Policja przypomina aby wszelkie próby wyłudzenia pieniędzy zgłaszać na numer alarmowy 112.