Są już pierwsze sukcesy tegorocznego programu in vitro finansowanego przez samorząd województwa. Dobre informacje dotarły z kliniki InviMed – 5 potwierdzonych ciąż w tym 1 bliźniacza.

invimed
fot. Pixabay

Mieszkańcy województwa wykazują duże zainteresowanie leczeniem niepłodności metodą in vitro. Efekty wcześniejszych edycji pokazują, że było warto. W tym roku kontynuujemy ten program i już mamy pierwsze sukcesy – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

To już trzecia edycja programu. W pierwszej, pilotażowej przekazano z budżetu samorządu 100 tys. zł, w drugiej 200 tys. zł. W tym roku to kwota 500 tys. zł. Procedury zaczęto wykonywać od 1 czerwca. Od tego dnia do dzisiaj wykonano 42 procedury.

Zobacz:   Pękła kwota 5 tysięcy złotych. Pensje w Lubuskiem rosną, ale nadal mniej niż w innych regionach

Koszt jednorazowego dofinansowania przez samorząd województwa do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro wynosi 5 tys. zł. Udział w programie gwarantuje uczestnikom możliwość trzykrotnego zapłodnienia. Należy także przedłożyć dokumentację medyczną potwierdzającą, że para starała się leczyć niepłodność co najmniej przez rok. Są również ograniczenia wiekowe, program skierowany jest do kobiet w przedziale 20-40 lat.  

Samorządowy program „in vitro” otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. Realizatorem programu jest Medi Partner sp. z o.o. z Warszawy, miejsce wykonywania świadczeń: InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu.

Celem programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – stanowiących populację docelową – w okresie objętym Programem tj. do 15 grudnia 2020 r.

Zobacz:   Lubuskie Święto Plonów. Dożynki wojewódzkie już w niedzielę w Żaganiu

Głównymi kryteriami kwalifikacji par są:

  • zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego
  • niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną
  • wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia
  • spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka.

Kwota dofinansowania programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego w 2020 roku” wynosi 499 000 zł. W konkursie na wybór realizatora kierowano się w szczególności kwestią wysokości dopłaty do procedury wnoszonej przez pary (zależało nam na tym, żeby para dopłacała jak najmniej). Koszt jednorazowego dofinansowania przez samorząd województwa do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro (tj. w przypadku dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie z wykorzystaniem męskich lub żeńskich komórek rozrodczych) wynosi 5 tys. zł lub (w przypadku procedury adopcji zarodka) 2 tys. zł.

Zobacz:   Lubuski Kongres Kobiet 2021 już w sobotę

Program zakłada dofinansowanie około 100 procedur in vitro, w przypadku niewykorzystania wszystkich środków, realizator będzie miał możliwość zwiększenia liczby procedur.