To decyzja ponad podziałami. Dzięki wspólnym działaniom rządzącej koalicji, mimo kryzysu politycznego w sejmiku, wsparcie popłynie do domów samotnej matki w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Po akceptacji radnych województwa do placówek może trafić aż 200 tys. zł.

domów samotnej matki
fot. Pexels

Pozytywną decyzję o przyznaniu środków podjął już zarząd województwa. Teraz za przyjęciem projektu musi jeszcze opowiedzieć się sejmik województwa. – Jesteśmy w barwach naszej koalicji politycznej. Nie tylko Koalicji Obywatelskiej, ale też koalicjantów PSL i SLD. To jest nasza wspólna decyzja. Udało się uzyskać zgodę wszystkich radnych. Spotkałam się również z szefami wszystkich klubów – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji prasowej, 7 września.

Szybka decyzja o wsparciu domów samotnej matki w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze wiązała się z nadzwyczajną sytuacją. – Miasto Zielona Góra pozyskało dotację na adaptację w wysokości 870 tys. zł. Samorząd województwa dokłada się kwotą 100 tys. zł. Aby mogły być te środki wykorzystane, jest potrzebna zgoda wszystkich i jak widać, pomimo kryzysu politycznego, który niewątpliwie istnieje w sejmiku, taką zgodę dla działań merytorycznych i ważnych dla mieszkańców regionu udaje się uzyskać – tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Dzięki przyznanym dotacjom więcej samotnych matek znajdzie pomoc w trudnych chwilach, uzyskując kompleksowe wsparcie. Co więcej w przypadku zielonogórskiej placówki ma się w niej również znaleźć miejsce na Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla ofiar przemocy w rodzinie. – Samorząd województwa jest czuły na tego typu działania, dlatego wspiera ważne z punktu widzenia społeczeństwa przedsięwzięcia. Mam nadzieję, bo ośrodki ulokowane są w Zielonej Górze i Gorzowie, że także prezydenci miast wykażą się wrażliwością i w jakiejś mierze finansowo wesprą tego typu inicjatywy – apelował na konferencji poseł Waldemar Sługocki.

Zobacz:   Robot da Vinci przeprowadził już ponad 300 operacji w gorzowskim szpitalu

Marszałek Elżbieta Anna Polak zapowiedziała, że samorząd województwa rozważa wsparcie domów samotnych matek w ramach przyszłorocznego budżetu, ale ostateczne decyzje w tej sprawie dopiero zapadną. Dodatkowo odniosła się do innych ważnych działań prowadzonych aktualnie przez zarząd, dotyczących powołania lubuskiej rady samorządowej.

Projekt był konsultowany ze środowiskami, które chcemy powołać do tej rady. Praktycznie już propozycja leży na stole. Zarząd województwa podejmie ten projekt i skieruje pod obrady sejmiku. Te środowiska bardzo oczekują na te decyzję i są „za”. 21 września umówiliśmy się na spotkanie, aby ostateczną wersję projektu przyjąć oraz przyjąć również projekt powołania lubuskiego funduszu inicjatyw samorządowych. Ten fundusz powinien partycypować w krajowym funduszu inicjatyw lokalnych, który już działa. Mogą tam aplikować województwa i gminy, a wiemy, że wiele gmin nie stać na wkład własny, więc chcielibyśmy, żeby nasz fundusz inicjatyw wojewódzkich partycypował w krajowym. Zależy nam, aby powstał dobry montaż finansowy i dzięki temu mogłyby być realizowane w regionie wspaniałe inwestycje – zapewniała marszałek.

Zobacz:   Policjant z Gorzowa uratował życie mężczyźnie. 42-latek trzymał list pożegnalny

O możliwości finansowania regionalnych działań z zewnętrznych źródeł mówił też wicemarszałek Łukasz Porycki. – Namawiam, aby pozyskiwać pieniądze np. z PFRON-u. Do 30 listopada jest termin składania wniosków na prace dostosowawcze dla osób niepełnosprawnych. Te kwoty są duże. Jak zawsze postaramy się pomóc – podsumował Łukasz Porycki.

W konferencji także udział wzięli członkowie zarządu województwa: wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, członek zarządu Marcin Jabłoński oraz radni województwa: Anna Synowiec, Sebastian Ciemnoczołowski, Mirosław Marcinkiewicz, Jerzy Wierchowicz, Grzegorz Potęga.