W sobotę, 10 października, w życie weszły obostrzenia związane ze znacznym przyrostem tempa zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce. Od soboty obowiązuje strefa żółta COVID-19 w Lubuskiem podobnie zresztą jak w całym kraju. Kilka dni wcześniej szef resortu zdrowia na konferencji prasowej wspólnie z komendantem głównym policji zapowiedzieli zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Policjanci ruszyli na ulice, posypały się mandaty za brak maseczek.

Strefa żółta COVID-19 w Lubuskiem
Gorzowską giełdę codziennie odwiedzają tysiące osób, nie wszyscy stosują się do obowiązujących zasad – fot. Policja

Od soboty, 10 października, w życie weszło nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów  w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To reakcja rządu na znaczne zwiększenie tempa przyrostu zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce. Aby zahamować rozprzestrzenianie wirusa, konieczny jest częściowy powrót do obostrzeń. Najprościej ując to skrótem MDD czyli maseczki, dystans i dezynfekcja. Dziś mundurowi zaczęli realizować swoje zapowiedzi i ruszyli na ulice miast, gdzie kontrolują przed wszystkim obowiązek zakrywania ust i nosa. – Walczymy we wspólnej sprawie, jaką stanowi zdrowie i życie ludzkie – zaznaczają.

Zobacz:   83-latek przekazał przestępcy niemal ćwierć miliona złotych. Był przekonany, że pomaga policji

Po pierwszych dniach obowiązywania nowych obostrzeń wniosek jest jeden. Obowiązek noszenia maseczek w znacznej części wzięli sobie do serca mieszkańcy powiatu sulęcińskiego. Niestety zdarzają się także wyjątki od tej reguły i w takich przypadkach policjanci podejmują zdecydowane działania. – To nie czas na prośby i zwracanie uwagi – mówi st. sierż. Klaudia Richter z KPP w Sulęcinie.

W podobnym tonie wypowiadają się gorzowscy policjanci, którzy w sobotę za lekceważenie przepisów w sobotę wystawiali mandaty a także kierowali do sądu wnioski o ukaranie. W niedzielę od rana byli także na terenie giełdy, którą codziennie odwiedzają tysiące osób – Niektóre osoby to lekceważą, obniżają ją na brodę czy noszą w kieszeni. Taki sposób na pewno nie chroni nikogo. – stwierdza podkom. Grzegorz Jaroszewicz z KMP w Gorzowie Wielkopolskim. – Był już czas na to, by przyzwyczaić się do przepisów. – dodaje. W ostatnich miesiącach można było zauważyć dużą dyscyplinę wśród mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Policjanci liczą na to, że i teraz każdy będzie stosować się obostrzeń.

Zobacz:   33-latek poszukiwany przez sądy zatrzymany podczas kontroli drogowej

Mł. asp. Tomasz Bartos z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeński zauważył, że wcześniej mundurowi zwracali uwagę aby dostosować się do zaleceń – Taka metoda nie przyniosła spodziewanych rezultatów – mówi Bartos – Aby takie przypadki zminimalizować policjanci będą stanowczo reagować w stosunku do takich osób.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wprowadzono ponownie w całym kraju w sobotę, 10 października, poprzez rozszerzenie strefy żółtej COVID-19 na wszystkie powiaty. Dotyczy on noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłonięcia twarzy w przestrzeni publicznej. Usta i nos należy zasłonić w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej, a także w przestrzeni otwartej – na ulicy, na bulwarach, na cmentarzach.

Zobacz:   Policjantka po służbie zatrzymała kierowcę na podwójnym gazie

Gdzie trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos?

 • na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych
 • w autobusie, tramwaju i pociągu
 • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie
 • w kinie i teatrze
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? 

W lasie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinntch ogródkach działkowych i na plaży.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

 • całościowe zaburzenia rozwoju
 • zaburzenia psychiczne
 • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim
 • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa