Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. decyzją Ministra Zdrowia będzie lubuskim szpitalem koordynacyjnym – jednym z 16 w Polsce – przekazał Urząd Marszałkowski.

Lubuski szpital koordynacyjny
fot. Pixabay

Lubuski szpital koordynacyjny jednak w Gorzowie Wielkopolskim

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, decyzją Ministra Zdrowia, w każdym województwie będzie funkcjonował jeden szpital, który będzie zapewniał kompleksową opiekę nad zakażonymi pacjentami, a z drugiej strony pełnił ważną rolę w koordynacji zarządzania ruchem pacjentów – ich transportu między szpitalami w regionie. Pierwotnie, decyzją Ministerstwa Zdrowia funkcję szpitala koordynującego w Lubuskiem miał pełnić 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach.

Zobacz:   Policjantka po służbie zatrzymała kierowcę na podwójnym gazie

Informacja o zmianie decyzji dotarła do prezesa Jerzego Ostrucha podczas obrad Sejmiku Województwa Lubuskiego we wtorek, 13 października. – Musimy stworzyć dla pacjentów covidowych oddziały: chirurgii, kardiologii i neurologii. Musimy zmienić organizację szpitala, a za tym idą wydatki, które musimy ponieść w trybie natychmiastowym – mówił prezes.

Sprawdź również: Koronawirus w Lubuskiem – najnowsze informacje w Regioneo

Według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia, przekształcenie 16 szpitali zwiększy ilość łóżek o blisko 4 tys., do 13 tys. w wyniku przekształcenia szpitali liczba łóżek zwiększy się o prawie 4 tys., do 13,5 tys., będzie też więcej respiratorów i personelu. – W każdym województwie będzie jeden szpital, który będzie zapewniał kompleksową opiekę, a z drugiej strony pełnił ważną rolę w koordynacji zarządzania ruchem pacjentów – przekazał szef MZ, Adam Niedzielski.