15 mln zł dla szpitala w Zielonej Górze i 15 mln zł dla szpitala w Gorzowie na walkę z COVID-19 w Lubuskiem. – Taką decyzję podjął zarząd województwa w celu stworzenia dodatkowych łóżek dla chorych z koronawirusem – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak.

COVID-19 w Lubuskiem
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

Zarząd województwa obradował 16 października w trybie nadzwyczajnym. W związku z dramatyczną sytuacją w kraju wywołaną lawinowym wzrostem zachorowań na COVID-19 i groźbą niewydolności szpitali, które decyzją Wojewody Lubuskiego muszą przekształcać kolejne oddziały do walki z pandemią, potrzebne były konkretne i szybkie decyzje. 30 mln zł trafi do dwóch szpitali nadzorowanych przez Urząd Marszałkowski – do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. – Dzięki temu, że przyspieszymy realizację dwóch inwestycji, które są już na finale, będziemy mogli zapewnić w naszych szpitalach dalsze, nieprzerwane wykonywanie świadczeń medycznych w warunkach pandemii oraz stworzyć rezerwę dodatkowych łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem – tłumaczy marszałek Polak.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:   MFiPR: Zachodnia obwodnica Zielonej Góry może powstać z dofinansowaniem unijnym

Konkretnie chodzi o dokończenie prac związanych z wyposażeniem i uruchomianiem Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. I na ten cel do szpitala w Zielonej Górze trafi 15 mln zł. Całość inwestycji oszacowana jest na 37 mln zł, z budżetu UE szpital ma zapewnione środki w wysokości 20 mln zł. Jednak czeka jeszcze na pozytywną opinię Wojewody Lubuskiego.

Natomiast Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. otrzyma 15 mln zł  na dokończenie robót budowlano-montażowych oraz wyposażenie zadań inwestycyjny na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej terapii, Oddziale Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych i dziennym pododdziale chemioterapii.

Zobacz:   Zoo w Görlitz zaprasza na festyn

Zarząd województwa, w trosce o zdrowie i poprawę jakości leczenia Lubuszan, już w sierpniu wystąpił do Krajowego Planu Odbudowy z czterema dużymi projektami w zakresie zwiększenia odporności ochrony zdrowia. Wśród nich są też te związane z wyposażeniem CZMiD oraz onkologią. Ministerstwo Funduszy i Rozwoju do tej pory nie odpowiedziało na jakim etapie jest ocena tych projektów.

Obie inwestycje, które realizowane były do tej pory według harmonogramu, tzn. miały się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku, oddane do użytku zostaną już w styczniu.

Skąd w budżecie województwa wzięły się pieniądze na ten cel? Z przesunięć związanych z terminami budowy Centrum Badań Kosmicznych, realizacji projektów e-Zdrowie, E-Urząd, zwiększenia dochodów z rozliczeń projektów gospodarczych i infrastrukturalnych, z rezerwy celowej, ogólnej i zwiększenia dochodów z CIT o 11 mln zł.

Zobacz:   Lubuskie EKOlogiczne – poznaliśmy zwycięzców