Każdego roku w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Statystyki są tylko liczbami, jednak wszystkie wypadki drogowe w Lubuskiem to ludzkie dramaty. Dotykają on nie tylko poszkodowanych i ich bliskich, ale także sprawców.

Wypadki drogowe w Lubuskiem. W tych 4 powiatach dochodzi do nich najczęściej
fot. Pixabay

W listopadzie od kilku lat obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych z tej okazji Urząd Statystyczny w Zielonej Górze przygotował specjalne podsumowanie zdarzeń na lubuskich drogach do których doszło w ubiegłym roku.

Wypadki drogowe w Lubuskiem

Z opracowania przygotowanego przez lubuski Urząd Statystyczny wynika, że w ubiegłym roku w województwie lubuskim doszło do 660 wypadków drogowych co w przeliczeniu na każde 10 tys. pojazdów silnikowych plasuje region na 5 miejscu w skali całego kraju. W 2019 roku na lubuskich drogach 92 osoby straciły w wypadku życie a 775 osób zostało rannych.

Zobacz:   Ukrywał się bo miał do odsiadki 6 lat. Poszukiwany dwoma listami gończymi mężczyzna zatrzymany

Do wypadków drogowych w Lubuskiem w przeważającej większości dochodzi z winy kierowców. Głównymi przyczynami jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze (157), nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (135) i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych (75). Ci ostatni zresztą również nie pozostają bez winy bo aż 37 wypadków drogowych w woj. lubuskim do których doszło w minionym roku, było spowodowane właśnie przez pieszych – zazwyczaj przez nieostrożne wejście na jezdnię.

Wypadki drogowe w Lubuskiem spowodowane przez nietrzeźwych

52 wypadki na lubuskich drogach, spowodowali w minionym roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego. 48,1% stanowili pijani kierowcy samochodów osobowych a 17,3% nietrzeźwi piesi. Co ciekawe i niepokojące, w porównaniu z rokiem 2018 aż o 40,6% zwiększyła się liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych użytkowników jednośladów.

Zobacz:   Dane o bezrobociu w województwie lubuskim w 2022 roku: liczba bezrobotnych spadła

Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków w regionie?

Na niechlubne prowadzenie wysuwają się tutaj 4 lubuskie powiaty, gdzie w 2019 r. zdarzyło się niemal 40% z wszystkich wypadki drogowe w Lubuskiem: 69 zdarzeń odnotowano w powiecie świebodzińskim, 66 w powiecie żarskim i po 64 zdarzenia w Zielonej Górze oraz powiecie nowosolskim.

Z informacji udostępnionych prze lubuski Urząd Statystyczny wynika, że najwięcej osób ginie w wypadkach na drogach powiatu świebodzińskiego, żarskiego, międzyrzeckiego oraz gorzowskiego. Powiaty świebodziński, międzyrzecki, nowosolski i Zielona Góra notują z kolei największą liczbę osób rannych w wyniku zdarzeń drogowych.

Wypadki drogowe w Lubuskiem wg. powiatów w 2019 r.
Infografika – fot. Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Korzystając z drogi, niezależnie od tego czy jesteśmy kierowcą czy pieszym, to od naszego zachowania, koncentracji i podjętych decyzji, zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a co za tym idzie zdrowie i życie nasze oraz innych ludzi. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami i zwracajmy uwagę na prędkość, znaki drogowe i przede wszystkim nie wsiadajmy za kółko będąc pod wpływem alkoholu