Gratyfikacje dla studentów kierunku lekarskiego wspierających szpitale w walce z pandemią, a także stypendia dla studentów medycyny oraz pielęgniarstwa i położnictwa – tak samorząd województwa wspiera przyszłych medyków.

Walczą z pandemią na pierwszej linii frontu bez wynagrodzenia. W grudniu studenci dostaną nagrody
fot. Pexels

Walczą z pandemią na pierwszej linii frontu – dostaną nagrody

Zarząd Województwa Lubuskiego postanowił docenić studentów, którzy walczą z pandemią na pierwszej linii frontu:

Studenci naszego uniwersytetu pracują od początku pandemii, od pierwszej wiosennej fali, a wielu z nich wyraziło wolę pracy w szpitalu tymczasowym. To bardzo ważne, bo staramy się pozyskać kadrę. Duże zamieszanie spowodowała nowela ustawy covidowej z soboty. Mam nadzieję, że potwierdzi się deklaracja dyrektora lubuskiego oddziału NFZ, że nic się nie zmieni i dodatki dla pracowników walczących na pierwszej linii frontu będą wypłacone. Studenci nie są wynagradzani, dlatego Zarząd Województwa Lubuskiego zwiększył o 350 tys. zł dotację dla Uniwersytetu Zielonogórskiego i te pieniądze dedykujemy studentom, którzy pracują na pierwszej linii frontu i pomagają szpitalom w walce z pandemią. Dostaną w grudniu nagrody. Mam nadzieję, że to pomoże skompletować kadrę. To podziękowanie za to co robią, ale też zachęta, żeby kontynuowali swoją misję i byli przy potrzebujących – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Przypomnijmy, szpital tymczasowym w województwie lubuskim zostanie uruchomiony 7 grudnia, w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

Stypendia dla przyszłych medyków

To jednak nie jedyna forma wsparcia studentów medycyny przez samorząd województwa. Od 4 lat Lubuskie przyznaje stypendia studentom kierunków lekarskich z całej Polski, którzy deklarują podjęcie zatrudnienia na terenie województwa lubuskiego.

Przyznaliśmy kolejne 65 stypendiów, więc łącznie mamy już 199 stypendystów. To nie tylko studenci kierunków medycznych, którzy wyrazili chęć pracy w szpitalach. To oni zasilą kadrę w lubuskich lecznicach i uzupełnią braki – wyjaśniła marszałek. Stypendyści otrzymują po 2 tys. zł miesięcznie. W tegorocznym, czwartym naborze wpłynęło 101 wniosków – o 4 więcej niż w ubiegłym roku – 59 wniosków to studenci pochodzący z województwa lubuskiego, 42 wnioski studenci pochodzący z pozostałych województw. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 1,2 mln zł.

Zobacz:   Dentyści z Dentobusu zadbają o zdrowe zęby młodzieży w Szprotawie

Samorząd województwa od ubiegłego roku przyznaje stypendia także przyszłym pielęgniarkom/pielęgniarzom i położnym. Stypendyści otrzymują 1,2 tys. zł miesięcznie. W tegorocznym naborze wpłynęło 58 wniosków.